Home > Fotbal > Viitorul continuă starul excelent de sezon și în fața Chindiei

Viitorul continuă starul excelent de sezon și în fața Chindiei

Chindia Tîrgoviște, care îsi joacă meciurile de acasă la Ploiești pe stadionul „Ilie Oană” a primit vizita celor de la Viitorul în a doua partidă a etapei.
În primul meci Chindia scosese un rezultat de egalitate la Mediaș cu Gaz Metan, 2-2, în timp ce Viitorul se impusese clar pe teren propriu, 5-0 cu Dinamo.
Chindia a început partida în următoarea formulă: Aioani – Martac, Leca, Dinu, Neciu – Novac – Neguț, Bic, Mihai, Neicuțescu – Voduț.
Viitorul a trimis pe teren următoarea echipă: Tordai – Boboc, Țîru, Ghiță, Kuipers – Ciobanu, Artean, Tîrcoveanu – Eric, Ganea, Calcan.
În minutul 5, Liviu Mihai execută o lovitură liberă de la 25 de metri, însă mingea trece milimetric pe lângă poartă. În minutul 9, Neguț ia o acțiune pe cont propriu, intră în careu și șutează la colțul lung în bară. În minutul 17, după o combinație superbă între Eric, Ganea și Calcan, ultimul șutează din 5 metri, Aioni boxează în față, Eric îi așează din nou pe șut lui Calcan care de această dată trage peste. În prelungirile primei reprize, Eric îi scoate mingea la marginea careului lui Artean, iar șutul său trece foarte puțin pe lângă.
În minutul 51 Eric execută o lovitură liberă de la 25 de metri plasat peste zid, dar Aioani plonzează spectaculos și respinge. În minutul 54, Eric primește o minge la 25 de metri de poartă, evită un adversar și șutează fără speranțe pentru Aioani. În mintul 61, Iancu profită de un luft a lui Mihai Leca, plus o ieșire greșită a lui Aioani și trimite spre poartă, dar mingea întâlnește bara. În minuntul 62, Eric intră în careu și îi pasează lui Iancu care șuteză, dar Aioani este din nou la post cu o intervenție spectaculoasă. În minutul 78, Ammari primește mingea liber în careu, iar șutul său este respins din nou de Aioani cu un nou reflex de senzație.
Viitorul învinge pe Chindia cu 1-0, acumulează 6 puncte și cu un golaveraj de 6-0 cel mai probabil va rămâne lider și după această etapă.
Etapa viitoare, Chindia se va deplasa la Craiova, în timp ce Viitorul va juca acasă contra lui Hermannstadt.