Home > Fotbal > Viitorul întoarce pe final scorul cu Poli Iași și învinge în Copou

Viitorul întoarce pe final scorul cu Poli Iași și învinge în Copou

Viitorul a învins în această seară în Copou pe Poli Iași cu 2-1 după o revenire senzațională în ultimele zece minute de joc în ultimul meci al etapei a 23-a din Liga 1.

Moldovenii au început cum nu se putea mai bine partida, iar în minutul 2 au deschis scorul prin nigerianul Michael Omoh care a reluat imparabil cu capul după o centrare excelentă a lui Horșia.

Viitorul a egalat în mintul 80 prin Zoua, care a împins din cinci metri în poartă mingea respinsă de Rusu după șutul lui Iancu. Peste cinci minute, Iancu a adus victoria Viitorul fiind servit perfect de Zoua.

Poli Iași: Rusu – Grădinaru, Klimavicius, Radu, Şerban – De Iriondo, Chacana (Breeveld ’58), Passaglia, Horşia (Zaharia ’87) – Omoh, Luckassen (A. Cristea ’74). Antrenor: Mircea Rednic ;

Viitorul: Căbuz – Boboc (Achim ’67), Mladen (Dussaut ’58), Ghiţă, de Nooijer – Ciobanu, Artean, Cristi Ganea – Iancu, Rivaldinho, Chiţu (Zoua ’46). Manager tehnic: Gheorghe Hagi;

Arbitru: Marcel Bîrsan;

Poli Iași: Passaglia 9’, Luckassen 33’;

Viitorul: Mladen 15’ , Căbuz 91’, Iancu 94’ ;

Cu această victorie, Viitorul acumulează 38 de puncte și urcă pe locul 5 în clasament, în timp ce ieșenii rămân pe locul 11.

Etapa viitoare, Poli Iași va juca în deplasare cu Sepsi, în timp ce Viitorul va primi vizita Craiovei.