Home > Fotbal > Viitorul învinge clar pe CFR și o egalează la puncte în fruntea campionatului

Viitorul învinge clar pe CFR și o egalează la puncte în fruntea campionatului

Viitorul a întâlnit-o în această seară la Ovidiu pe campioana CFR Cluj într-un meci contând pentru etapa a 12-a a Ligii 1.

Înaintea etapei, Viitorul se afla pe locul 3 cu 21 de puncte, în timp ce ardelenii erau lideri cu 24 de puncte.

Gică Hagi a trimis pe teren următorul prim 11: Căbuz – Boboc, Țîru, Mladen, De Nooijer – Matei, Artean, Houri – Iancu, Rivaldinho, Ganea.

CFR a început partida în următoarea formulă: Arlauskis – Peteleu, Vinicius, Cestor, Camora – Itu, Hoban, Culio – Costache, Traore, Păun.

În minutul 12, Iancu execută un corner direct pe poartă, dar Arlauskis este atent și reușeste să respingă. În minutul 27, Rivaldinho centrează din alunecare în fața porții, iar Peteleu trimite mingea în proprie poartă. În minutul 36, Matei prinde un șut incredibil cu exteriorul de la 30 de metri care se duce direct în vinclul porții CFR-ului. În minutul 43, Rivaldinho îi trimite superb cu câlcăiul în careu lui De Nooijer, dar șutul acestuia se duce puțin pe lângă poartă.

În minutul 47, Petelu centrează, Traore reia cu capul din 6 metri, dar Căbuz se întinde și respinge. În minutul 57, Iancu îi trimite excelent lui Rivaldinho la marginea careului, acesta preia, intră în careu și înscrie pentru 3-0 printre picioarele lui Arlauskis. În minutul 66, Camora centrează în fața, Costache reia din cădere, însă Căbuz scoate cu un reflex uimitor. Din respingere, mingea ajunge Bordeianu care șutează, însă intervine din nou senzațional Căbuz. În minutul 74, Căbuz îl bruschează pe Costache în careu și se acordă penalty. Culio transformă fără probleme și reduce din handicap. În minutul 87, Camora centreză, iar Traore nemarcat trimite pe lângă cu capul.

Viitorul învinge pe CFR cu 3-1 și îi egalează pe aceștia la puncte în fruntea campionatului.

Etapa viitoare, Viitorul va juca în deplasare cu Academica Clinceni, în timp ce ardelenii vor primi vizita Universității Craiova.

reghecampf-inainte-craiova-cfr
Reghecampf a anunțat obiectivul Universității în acest final de sezon
dan-petrescu-cfr-fc-arges
Dan Petrescu, încă rezervat: „E departe titlul”
6 concluzii după FCSB – Universitatea Craiova 0-2 »  Bucurie mare la Craiova, dar mai ales la Cluj