Home > Fotbal > Viitorul o învinge fără drept de apel pe FC Hermannstadt în ultima partidă a etapei

viitorul-hermannstadt-liga-1

Viitorul a învins-o clar în această seară pe teren propriu pe FC Hermannstadt, scor 4-1 (1-0), în ultimul meci al etapei a 5-a din play-out.

Achim a deschis scorul în minutul 4 pentru gazde, îndeplind o simplă formalitate din trei metri, mingea ajungând la el după un șut ratat a lui Gabi Iancu. În minutul 71, Iancu a făcut 2-0 cu o lovitură de cap, după o centrare perfectă a lui Boboc. Același Iancu a făcut 3-0 cu un șut imparabil sub bară din 11 metri în minutul 78.

Bălan a redus din handicap în minutul 88, după o gravă eroare a lui Mladen care a pasat greșit înapoi. Achim a închis tabela la ultima fază a meciului cu un șut plasat din câțiva metri.

Viitorul : Tordai – Boboc, Mladen, Ghiță, Ganea (82′ Iacob) – Ciobanu (74′ Chițu), Artean, Achim – Iancu (82′ Casap), Rivaldinho (74′ Dusaut), Matei (66′ Ganea). Antrenor: Gică Hagi:

HERMANNSTADT: Figueiredo – Vodă (46′ Almeida), Viera, Dâlbea (57′ Dumitru), Stoica, Opruț – Dias, Pires, Bușu – Petrescu (77′ Tătar), Bălan. Antrenor: Bruno Albes;

Iulian Călin – Bogdan Gheorghe, Mircea Orbuleț;

HERMANNSTADT: 65′ Opruț, 70′ Almeida;

Cu această victorie, Viitorul acumulează 70 de puncte și este la șapte puncte peste locul 8, Sepsi. Hermannstadt este pe 11 cu 18 puncte.

Etapa viitoare, Viitorul va juca în deplasare cu Sepsi, iar sibienii vor primi vizita Clinceniului.