Home > Fotbal > Voluntari obține cu Chindia cea de a treia victorie de la reluarea campionatului

FC Voluntari a învins în această seară la Ploiești cu scorul de 2-1 pe Chindia Târgoviște în primul meci al etapei a 25-a din Liga 1.

Ilfovenii au deschis scorul în minutul 8 prin Gheorghe care a finalizat la colțul lung o minge în adâncime trimisă de Căpățână. Chindia a egalat în minutul 83 prin Ioniță care a marcat cu capul nemarcat din 5 metri, după o lovitură de colț executată de Ioniță. Voluntari a obținut victoria în prelungirile partidei datorită golului înscris de Țîră, care a finalizat sigur din câțiva metri, un balon respins în față de portarul Chindiei Moldovan după șutul lui Pașcanu.

Detaliile Meciului

Chindia Târgovişte: D. Moldovan – Martac, Benga, Diallo, Negrea (Neguţ ’46) – Piftor (Ioniţă ’66), Bic, Raţă, Yameogo – Berisha (Dangubic ’61), Ivancic. Antrenor: Viorel Moldovan;

FC Voluntari: Cojocaru – Struna, Paşcanu, C. Achim, Kocici – Gorobsov, De Lucas – Căpăţână, Eric (Laidouni ’54), I. Gheorghe (Sanoh ’67) – Simonovski (Ţîră ’46). Antrenor: Mihai Teja;

Arbitri: Lucian Rusandu – Vlad Bârleanu, Marius Cristian Marchidanu – George Rădulescu.

Chindia: Diallo `78;

Voluntari: Simonovski ’24, Struna ’50, Căpăţână ’57;

Cu această victorie, Voluntari acumulează 17 puncte și vine la 4 puncte de locul 13 Academica Clinceni, în timp ce Chindia rămâne pe 11 cu 24 de puncte.

Etapa viitoare, Chindia va juca în deplasare cu FCSB, iar FC Voluntari va primi vizita lui Hermannstadt.