Home > Fotbal > Am fost la o repriză de o performanță istorică! Chiar și așa suntem mândri de ei!!!

romania-germania-euro

România și Germania s-au întâlnit în această seară în semifinale europeanului U21 din Italia la Bologna.

Mirel Rădoi a trimis pe teren următoarea formulă: Radu – Manea, Nedelcearu, Pașcanu, Ștefan – Băluță, Cicâldău (69 ‘ Ciobanu ) – Man,Hagi, Ivan (55′ Coman )- Pușcaș (87′ Petre).

Germania a început cu următorul prim 11 : Nubel – Klostermann, Tah, Baumgartl, Mittelstadt – Neuhaus (79′ Nmecha), Eggestein (89’ Maier), Dahoud (90+3 Koch ) – Oztunali, Waldschmidt, Amiri.

În minutul 12, Ivan reia cu capul o centrare din corner a lui Hagi, însă mingea este respinsă în extremis. În mintul 21, nemții fac un cotraatac perfect, iar Amiri deschide scorul cu un șut de la 16 metri. În minutul 24, România obține penalty după ce Hagi este obstrucționat în careu de Baumgartl. Puskas transformă și egalează. În minutul 31 Băluță prinde un șut puternic de la 25 de metri, dar mingea este parată de portarul Nubel. În minutul 44, Hagi îl deschide perfect pe Ivan pe partea stangă, iar aceșta centrează excelent pentru Puskas care marchează pentru 2-1. În prelungiri Puskas este aproape să marcheze pentru 3-1, dar lovitura sa de cap este apărată de Nubel.

Imediat după reluare Hagi îl trage în careu pe Dahoud, iar arbitrul dictează penalty. Waldschmidt înscrie, deși Radu a fost foarte aproape să pareze. În minutul 71 același Waldschmidt nu prinde poarta din interiorul careului. În minutul 83 Amiri pătrunde în careu, Radu intervine la șutul acestuia și respinge în față, iar Waldschmidt șutează defectuos din câțiva metri. În minutul 86, Nedelcearu îl scapă Nmecha, care rămâne singur cu Radu, dar șutează complet aiurea din 10 metri. În minutul 90, Waldschimidt șutează fără speranțe pentru Radu dintr-o lovitură liberă.  În minutul 94, Amiri execută și el perfect o lovitură liberă și înscrie pentru 4-2.

Germania învinge România cu 4-2 și se califică în finala Europeanului U21.

Totuși rămânem cu o performanță senzațională a baieților nostri, care după foarte mulți ani ne-au făcut din nou să sperăm, să ne bucurăm, să țipăm și să simțim gustul victoriei la un turneu final

Vă mulțumim băieți și suntem mândri de voi!! O țară întreagă vă iubește!!!

Sankt Petersburg WTA 500 | Irina Begu, spaima cehoaicelor în acest început de sezon
Tricolorele termină Mondialul cu o înfrângere. Pe ce loc s-au clasat româncele
Ce urmează pentru România după înfrângerea la limită suferită în fața Olandei?
Înfrângere dramatică pentru tricolore! Au revenit de la -6 pe tabelă și au ratat milimetric egalul în fața campioanei en-titre