Home > Fotbal > Astra trece fără probleme pe teren propriu de Academica Clinceni

Astra trece fără probleme pe teren propriu de Academica Clinceni

Astra a întâlnit-o în această seară la Giurgiu pe Academica Clinceni într-un meci contând pentru etapa a 22-a din Liga 1.
Înaintea etapei, Astra ocupa locul cu 40 de puncte, în timp ce Academica era pe 12 cu 20.
Astra Giurgiu a început partida în următoarea formulă: Kitanov – Bruno, Graovac, Dima, Radunovic – Crepulja, Răduţ, Begue, Matei, Stahl – Alibec.
Academica a trimis pe teren următorul prim 11: Vâlceanu – Matei, Răuţă, Patriche, Dobrescu – Cebotaru, Merloi, Şut, Buziuc, Deretti – Vojtus.
În minutul 5, Matei execută un corner, Răduț reia spre poartă, iar Răuță deviază în propria poartă. În minutul 11, Merloi șutează de la marginea careului, dar Kitanov reușeste să respingă. În minutul 15, Dobrescu aruncă o minge la marginea careului, iar Matei trimite un lob din prima însă mingea nimerește tranversala. În minutul 27, Matei îi trimite lui Alibec în careu, acesta îi întoarce cu călcâiul lui Begue care la rândul lui reia cu călcâiul în poartă.
În minutul 72, Begue îi trimite pe culoar în careu lui Alibec, acesta driblează un adversar și înscrie pentru 3-0. În minutul 77, Merloi primește o minge în careu și o trimite în fața porții, unde David Bruno respinge în proprie poartă.
Astra învinge pe Academica cu 3-1 și urcă cel puțin până mâine pe primul loc în clasament.
Etapa viitoare, Astra va juca în deplasare cu Dinamo, în timp ce Academica va primi vizita celor de la FC Voluntari.