Home > Fotbal > Gaz Metan învinge pe teren propriu Viitorul și ia o opțiune serioasă pentru play-off

Gaz Metan a întâlnit-o în această seară la Mediaș pe Viitorul într-un meci contând pentru etapa a 22-a din Liga 1.
Înaintea etapei, Gaz Metan ocupa locul 6 cu 33 de puncte, în timp ce Viitorul era pe 5 cu 35 de puncte.
Gaz Metan a început partida în următoarea formulă: Pleşca – Pleaşcă, Constantin, Larie, Velisar – Fofana, Roşu – Olaru, Chamed, Cardoso – Buş.
Gică Hagi a trimis pe teren următorul prim 11: Căbuz – Boboc, Țîru, Ghiță, De Nooiker – Achim, Mladen, Houri – Iancu – Rivaldinho, Ganea.
În minutul 24, Buș îl lansează pe Cardoso care scapă singur spre poartă, dar șutul acestuia este parat de Căbuz. În minutul 37, Pleașcă centrează de pe partea stângă, iar Chamed reia cu capul puțin pe lângă poarta oaspeților. În minutul 39, Houri îi trimite lui Rivaldinho în careu, acesta evită un adversar și șutează, dar Pleșca este la post și respinge.
În minutul 58, Chamed bate perfect o lovitură liberă de la 20 de metri care îl lasă fără replică pe Căbuz. În minutul 81, Houri ia o acțiune pe cont propriu, pătrunde în careu, dar șutul său este reținut de Pleșca.
Gaz Metan învinge pe Viitorul cu 1-0 și face rocada cu aceștia în clasament.
Etapa viitoare, Gaz Metan va juca în deplasare la Craiova, în timp ce Viitorul se va deplasa la Iași pentru partida cu Poli.