Home > Fotbal > Botoșani învinge pe Poli Iași și urcă pe podium în Liga 1

Botoșani învinge pe Poli Iași și urcă pe podium în Liga 1

FC Botoșani a învins în această seară acasă pe Poli Iași cu scorul 2-1, în ultimul meci al sezonului regulat din Liga 1.

Poli Iași a deschis scorul în minutul 30 prin Omoh. Botoșănenii au întors rezultatul după pauză prin reușitele lui Keita din minutul 47 și Dugandzic în minutul 55.

Botoșani: Hankic – Haruţ, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu – Papa, Rodriguez (Bautista ’79) – Ashkovski (Keyta ’46), Ebenhofer (Carlone ’46), Ofosu – Dugandzic. Antrenor: Marius Croitoru;

Poli Iaşi: Rusu – Grădinaru, Klimavicius, Mihalache, Şerban – Platini (Longher ’79), De Iriondo, Passaglia, Horşia (Chacana ’56) – Omoh, Cristea (Habibou ’67). Antrenor: Mircea Rednic;

Arbitru: Andrei Antonie;

Botoșani: Haruţ ’82;

Iași: De Iriondo ’77;

Cu această victorie, Botoșaniul ajunge la cinci succese consecutive și urcă pe trei în clasament cu 45 de puncte, în timp ce Poli Iași ajunge la a noua îngrângere consecutivă și rămâne pe locul 12.