Home > Fotbal > Botoșani se impune în duelul cu Mediaș și urcă pe loc de play-off

Botoșani se impune în duelul cu Mediaș și urcă pe loc de play-off

FC Botoșani și Gaz Metan Mediaș s-au întâlnit în etapa a XX-a din Liga 1, moldovenii adjudecându-și confruntarea aproape de final. În urma succesului obținut, elevii lui Marius Croitoru urcă pe poziția a patra în clasament.

Partida a început cu protestul celor de la Gaz Metan, jucătorii dorind să atragă atenția asupra problemelor financiare de la club.

Irobiso a ratat două ocazii mari de a-și duce echipa în avantaj, jucătorii Botoșaniului ieșind cu fața curată de fiecare dată.

Botoșănenii au trecut și ei pe lângă deschidere scorului înainte de pauză, Vâlceanu oprindu-l în ultimul moment pe Ongenda.

Primul gol al partidei a venit la capătul primei ore de joc, Mihai Roman (61) punctând pentru echipa gazdă. Avantajul moldovenilor nu a durat nici măcar 15 minute, Yuri (74) restabilind egalitatea pe tabelă.

Tot Botoșani a avut ultimul cuvânt de spus, Malcom Edjouma aducând victoria echipei sale după ce a izbutit un gol spectaculos.

În urma succesului obținut, trupa din nordul țării urcă pe loc de play-off, detronând-o pe Universitatea Craiova de pe poziția a patra. Gaz Metan rămâne în parte de jos a clasamentului, pe locul 12, cu 19 puncte acumulate.

Etapa viitoare, Botoșani are parte de o deplasare grea, pe terenul Rapidului, în timp ce Gaz Metan o așteaptă pe teren propriu pe Universitatea Craiova.