Home > Fotbal > CALIFICARE FĂRĂ EMOȚII PENTRU CRAIOVA ÎN SEMIFINALELE CUPEI

CALIFICARE FĂRĂ EMOȚII PENTRU CRAIOVA ÎN SEMIFINALELE CUPEI

Derby-ul Doljului din sferturile de finală ale Cupei României le-a adus față în față pe Universitatea Craiova, câștigătoarea trofeului și pe surpriza plăcută a acestei competiții, ACSO Filiași, echipă din eșalonul al treilea.

Craiovenii s-au impus categoric, scor 3-0, la capătul unei partide fără emoții, în care Reghecampf a introdus în finalul jocului și doi puști: Benga și Bană.

Deși au fost înfrânți în ultimele trei partide stagionale, oltenii lui Reghecampf au pornit favoriți cerți în această confruntare, singurul obiectiv fiind acela de a accede în faza următoare a competiției, acolo unde așteaptă deja calificatele Sepsi Sfantu Gheorghe, FC Voluntari și FC Arges.

Bosniacul Elvir Koljic a fost primul care a trecut pe lângă șansa deschiderii scorului, dar mingea reluată cu capul a trecut pe lângă poarta lui Șerban. Același Koljic a deblocat însă tabela 10 minute mai târziu, bară-gol după o centrare perfectă primită de la Bogdan Vătăjelu. Avantajul oltenilor a fost dublat la scurt timp de Andrei Ivan care a scăpat singur cu goalkeeper-ul celor de la Filiași, învingându-l pe acesta cu un lob perfect.

Tot Koljic putea da lovitura, dar mingea expediată cu capul a fost scoasă de Șerban în ultimul moment, Nistor încercându-și și el norocul, la aceeași fază, cu un șut de la mare distanță.

În repriza secundă ocaziile de gol ale oltenilor au fost tot mai multe, Papp, Nistor și Ivan căutând să mărească avantajul de pe tabelă, în timp ce adversarii de la Filiași cedaseră fizic, neputând să țină piept adversarei mai bună cu două eșaloane.

Gustavo nu i-a iertat pe cei care în seara aceasta au fost gazde pe Ion Oblemenco, golul său ducând tabela la 3-0.

Filieșenii puteau marca golul de onoare cu un sfert de oră înainte de ultimul fluier, dar Armășelu l-a luat la țintă pe Lazar, irosind ocazia de a scrie istorie în Bănie.

În urma acestei victorii fără drept de apel, Craiova obține firesc biletele pentru semfinalele Cupei și speră să repete isprava de anul trecut, mai ales că premisele în campionat nu sunt tocmai favorabile. Urmează deplasarea de la Botoșani, pe un teren complicat, pe care oltenii au reușit puține rezultate remarcabile în ultimii ani.

De partea cealaltă, Filiași se poate mândri cu un parcurs neașteptat în competiția din care tocmai a fost eliminată, rămânând cu amintirea acestei partide de gală, pe frumoasa arenă din Bănie.

CSO Filiași – Universitatea Craiova: echipele de start

CSO Filiași: Șerban – Calu, Dina, Tătaru, Dănescu – Rogoveanu, Vîlcică, Zanfir, Crețu – Armășelu – Bubuioc
Rezerve: Constantinescu, Popa, Șerban, Cioablă, Prunaru, Militaru, Boldu, Georgescu, Vulpe
Antrenor: Victor Naicu

Universitatea Craiova: Lazar – Căpățînă, Papp, Bălașa, Vătăjelu – Nistor, Al. Crețu – Cîmpanu, Houri, Ivan – Koljic
Rezerve: Pigliacelli, Constantin, Vlădoiu, Benga, Vînă, Baiaram, Gustavo, Markovic, Bană
Antrenor: Laurențiu Reghecampf

Artificii în derby de Craiova și același dezonădământ ca în tur
Rotaru surprinde: „Este cel mai în formă jucător din România!”
Universitatea Craiova pregătită de cantonament. Unde merg oltenii în pauza de iarnă