Home > Fotbal > CFR Cluj se distrează pe teren propriu cu FC Voluntari

CFR Cluj se distrează pe teren propriu cu FC Voluntari

CFR Cluj a întâlnit-o în această seară în Gruia pe FC Voluntari în al doilea meci al etapei a noua.
Înaintea etapei CFR Cluj era pe locul doi cu 17 puncte, în timp ce FC Voluntari era lanterna roșie a campionatului cu 5 puncte.
CFR Cluj a început în următoarea formulă: Arlauskis – Sušić, Cestor, Burca, Peteleu – Itu , Hoban, Deac(76’ Joca) – Costache(61’Golofca ), Traore(46’ Omrani), M. Pereira
FC Voluntari a trimis pe teren următorul prim 11: Ramniceanu – C. Nica, J. Rodríguez, C. Achim, Kocić – I. Gheorghe, Gorobsov(68’ Căpăţână), Laidouni – A. Matan(17’ Balaur), M. Simonovski, Ebralidze.
În minutul 2, Deac a centrat din lovitură liberă, iar Itu a trimis în poartă după o ieșire greșită a lui Râmniceanu. În minutul 17, Pereira centrează în fața porții, iar Cestor trimite incredibil cu capul peste din 4 metri. În minutul 26, Costache îi întoarce excelent lui Itu la 10 metri de poartă, dar șutul acestuia este scos de portarul oaspeților cu piciorul. În minutul 35, Deac îi scoate cu călcâiul lu Hoban la marginea careului, iar șutul acestuia se duce în vinclul porții celor de la Voluntari. După numai un minut, Costache primește mingea la marginea careului, driblează un adversar și șutează imparabil pentru Râmniceanu.
În minutul 51, Deac îl găseste liber în careu pe Costache, iar centrearea acestuia este deviată în proprie poartă de Achim. În minutul 67, Pereira îi centrează excelent lui Omrani care face 5-0 cu o lovitură de cap.
CFR Cluj se impune cu 5-0 în fața celor de la FC Voluntari și cel puțin până la meciul celor de la Gaz Metan revine pe primul loc în clasament.
Etapa viitoare CFR va juca în deplasare cu FCSB, în timp ce FC Voluntari va primi replica celor de la Academica Clinceni.