Home > Fotbal > Egal fără prea multe faze de poarta în primul meci al etapei a noua

Egal fără prea multe faze de poarta în primul meci al etapei a noua

Academica Clinceni și Astra Giurgiu s-au întâlnit în această seară la Călărași în prologul etapei a 9-a a Ligii 1.
Înaintea etapei, Academica se afla pe locul 12 cu 5 puncte, în timp ce Astra ocupa poziția a 7 cu 11 puncte.
Academica a început partida în următoarea formulă: Vâlceanu – Matei, Chatzieroglou, Patriche, Dobrescu – Achim, Şut, Cebotaru, Popescu – Buziuc, Vojtus.
Dan Alexa a trimis pe teren următorul prim 11: Kitanov – David Bruno, Graovac, Tamaş, Radunovic – Crepulja – Gheorghe, Simion, Răduţ, Stahl – Budescu.
În minutul 8, Kitanov îi trimite foarte bine în fața porții lui Șut, însă reluarea acestuia din cădere se scurge puțin pe lângă poartă. În mintul 32, după o fază prelungită de atac al Clinceniului, mingea ajunge la Achim la 12 metri de poartă, acesta șutează spre poartă, mingea lovește bara, apoi îl lovește pe Tamaș și intră în poartă. În mintul 45, Budescu execută un corner în fața porții, iar Popescu trimite în proprie poartă.
În repriza secundă fazele de poartă au lipsit cu desăvârșire, asa că tabela a rămas neschimbată.
Academica Clinceni și Astra Giurgiu remizează 1-1, iar giurgiuvenii urcă un loc cel puțin temporar în clasament, în timp ce Academica rămâne pe 11.
Etapa viitoare, Academica va juca în deplasare cu FC Voluntari, iar Astra va primi vizita lui Dinamo.