Home > Liga 1 > Dinamo, umilită după pauză în Gruia

Dinamo, umilită după pauză în Gruia

cfr-dinamo-liga-1

CFR Cluj a învins-o în această seară pe teren propriu pe Dinamo cu scorul de 4-1 (1-1) într-o partidă contând pentru etapa a 30-a din Liga 1.

Dinamo a deschis scorul în minutul 4 prin Aloe care a deviat în poartă șutul în forță al lui Morar. Deac a restabilit egalitatea în minutul 39 cu un șut imparabil din marginea careului mic după ce a fost servit excelent de Bordeianu.

Debeljuh a adus-o pe CFR în avantaj în minutul 51, finalizând imparabil o minge ajunsă norocos la el în interiorul careului. Debeljuh a dus scorul la 3-1 în minutul 58 după ce a recepționat o pasă magistrală cu câlcăiul al lui Omrani. Debeljuh a făcut 4-1 în minutul 76 cu o lovitură de cap după o centrare excelentă a lui Manea.

Cu această victorie, CFR acumulează 76 de puncte și conduce autoritar clasamentul ligii 1. Dinamo este pe 14 cu 17 puncte.

CFR Cluj: Hindrich – Graovac (Manea ’74), Yuri, Burcă – Susici (Omrani ’46), Bordeianu (Păun ’63), Boateng (Chipciu ’78), C . Deac, Camora – Dugandzici (Debeljuh ’46), Petrila. Antrenor Dan Petrescu;

Dinamo: Eşanu – De Moura, Ehmann, Aloe, A. Radu – Buleică (Bani ’55), Pierret, Carp (Borduşanu ’55), Steliano Filip – Vlad Morar (G. Creţu ’46), Grădinaru (D. Ţone ’73). Antrenor Flavius Stoican;