Home > Liga 1 > FCSB-FC Voluntari 1-0. Octavian Popescu, salvatorul Roș-albaștrilor

FCSB-FC Voluntari 1-0. Octavian Popescu, salvatorul Roș-albaștrilor

FCSB-Voluntari

În ultima etapă a sezonului regulat, FCSB a învins-o pe teren propriu pe FC Voltunari (1-0).

FCSB a suferit două înfrângeri demoralizatoare și dezamăgitoare, anterior partidei de azi (0-2 contra Farul și 0-1 contra Argeș), în timp ce Voluntari a pierdut în etapa precedentă în deplasarea de la Cluj (0-1).

Roș-albaștrii s-au aruncat în atac imediat după lovitura de start a partidei.

Tavi Popescu a avut mai multe incursiuni în flancul stâng, însă nu s-au concretizat în goluri.

În minutul 24′, Rață nu a reușit să înscrie cu capul, după ce Ricardinho i-a oferit o centrare foarte bună.

În minutul 30′, șutul lui Cordea a fost reținut de către portarul Popa.

Cinci minute mai târziu, Radunovic și-a încercat și el norocul cu un șut puternic de la distanță, însă portarul Popa a reținut și de această dată.

La pauză, echipele au intrat la cabine cu scorul de 0-0.

În minutul 48′, Tavi Popescu a trimis o minge periculoasă cu capul, care a trecut puțin pe lângă poartă. Balonul venise din centrarea foarte bună a lui Cristea.

Tot Tavi Popescu este cel care a expediat un șut puternic, care a trecut puțin peste bara transversală în minutul 53′.

În minutul 64′, un corner executat de FCSB a creat o adevărată busculadă în careul lui Popa, însă Voluntari a scăpat fără gol primit.

Radunovic a șutat puternic peste poatră în minutul 68′, aceasta fiind ultima sa acțiune înainte să fie schimbat cu Vali Gheorghe.

Tănase a primit cartonaș galben în minutul 75′ în urma unei simulări de fault în careu.

În minutul 85′, portarul Târnovanu a salvat FCSB de la un gol sigur. Acesta a apărat excepțional într-o situație de 1 versus 1.

Un minut mai târziu, FCSB a produs aceeași situație tensionantă în careul lui Voluntari, însă Tamaș a trimis mingea în corner.

În minutul 90′, Tănase a căutat vinclul porții din pasa lui Stoica, dar și de data aceasta mingea a trecut peste poarta lui Popa.

Octavian Popescu a adus cele 3 puncte la ultima fază, cu un șut de la aproximativ 30 m, care a intrat în poarta celor de la Voluntari.

Meciul s-a încheiat cu scorul final de 1-0 pentru formația lui Toni Petrea, iar FCSB a reușit primul gol după precedentele două partide pierdute la 0.

FCSB încheie sezonul regulat pe locul 2, la 14 puncte de liderul CFR, iar Voluntari se clasează pe locul 5 cu 47 de puncte.

Detaliile meciului:

FCSB: Târnovanu – V. Crețu, I. Cristea, Miron, Radunovic (V. Gheoghe 69′) – Edjouma (Mamut 63′), Ad. Șut (Oaidă 84′), Olaru – A. Cordea (Stoica 84′), Fl. Tănase, Oct. Popescu; Antrenor: Toni Petrea

FC Voluntari: M. Popa – Ricardinho, Tamaș, Armaș, Briceag (Vlad 46′) – Meleke, Helder Lopes, I. Gheorghe (Costin 75′) – Budescu (Fulop 58′), V. Rață, Marcelo Lopes (Olawale 81′); Antrenor: Liviu Ciobotariu

Arbitrii:  Cojocaru Adrian Viorel, Urzică Vladimir, Cerei Alexandru

Cartonașe galbene: Armaș 18′, Tavares 74′, Costin 90+3′ (Voluntari), Tănase 75′ (FCSB)

FC Argeș-FCSB
FCSB-FC Argeș 4-0. Roș-albaștrii, în goana după titlu!
cfr-fcsb-liga-1
CFR-FCSB 0-1. Roș-albaștrii obțin 3 puncte vitale, iar lupta la campionat se relansează!
FCSB-FC Voluntari 4-0. Roș-albaștrii reintră în cursa pentru titlu