Home > Fotbal > CFR întoarce scorul cu Lazio și ajunge pe primul loc în grupă

CFR întoarce scorul cu Lazio și ajunge pe primul loc în grupă

CFR Cluj a întâlnit-o în această seară în Gruia pe Lazio, în primul meci al grupei E din Europa Leauge.
Dan Petrescu a trimis pe teren următorul prim 11: Arlauskis – Peteleu, Burcă, Boli, Cestor, Camora – Bordeianu, Djokovic, Păun -Traore, Deac.
Lazio a început partida în următoarea formulă: Strakosha – Vavro, Acerbi, Bastos – Lazzari, Milinkovic-Savic, Leiva, Berisha, Jony – Correa, Caicedo.
În minutul 11, Jony centrează de pe stânga, iar Milinkovic – Savic reia cu capul extrem de periculos, dar Arlauskis intervine salvator. În minutul 25, Jony centrează, iar Bastos reia cu capul din 5 metri în poartă. În minutul 40, Djokovic este faultat în careu de Leiva și se acordă penalty. Deac transformă cu siguranță și egalează înainte de pauză. În minutul 45, Jony centrează din nou foarte bine, iar Milinkovic-Savic trimite cu capul la câțiva centimetri de bară.
În minutul 52, Omrani scapă singur spre poartă, dar șutul său trece puțin pe lângă. În minutul 64, Jony șutează de la 25 de metri, dar Arlaukis este atent și respinge. În mintul 75, Păun îi trimite excelent lui Omrani la 12 metri de poartă, șutul acestuia lovește inițial bara, dar mingea revine la el și o trimite cu capul în plasă. În minutul 90, Arlaukis are o nouă intervenție de excepție după ce a scos cu piciorul șutul din prima a lui Cataldi.
CFR Cluj învinge pe Lazio cu 2-1, iar datorită egalului din cealaltă partidă a grupei dintre Celtic și Rennes urcă pe primul loc în grupă.
Următoarea partidă în Europa League pentru ardeleni va avea loc pe 3 Octombrie în deplasare la Celtic.
dan-petrescu-cfr-fc-arges
Dan Petrescu, încă rezervat: „E departe titlul”
balaj-atac-fcsb
Cristi Balaj o atacă subtil pe FCSB
Lovro-Cvek-cfr
CFR l-a transferat pe Lovro Cvek
dan-petrescu-cfr-rapid
Dan Petrescu, nervos după victoria cu Rapid: „În play-off facem 0 puncte dacă jucăm așa”