Home > Fotbal > CFR învinge clar pe Astra și revine pe primul loc în Liga 1

CFR învinge clar pe Astra și revine pe primul loc în Liga 1

CFR Cluj a întâlnit-o în această seară pe Astra Giurgiu în Gruia în ultimul meci al etapei a 21-a din Liga 1.
Înaintea etapei, CFR era pe locul 2 cu 38 de puncte, în timp ce Astra era pe primul loc cu 40 de puncte.
Dan Petrescu a trimis pe teren următorul prim 11: Arlauskis – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Itu, Hoban, Culio – Păun, Rondon, Costache.
Astra a început partida în următoarea formulă: Kitanov – Graovac, Tamaş, Dima – Enache, Gheorghe, Crepulja, Simion, Radunovic – Răduţ, Budescu.
În minutul 23, Costache recepționează o minge în mijlocul careului, încearcă să șuteze însă ratează execuția, numai că mingea ajunge Burcă care înscrie de șase metri. În minutul 34, Budescu șutează din lovitură liberă, dar Arlauskis este la post și respinge. În minutul 64, Bordeianu execută un corner de pe partea dreaptă, Vinicius o prelungește cu capul până la Costache care trimite incredibil pe lângă din doi metri. În minutul 68, Rondon ia o acțiune pe cont propriu, intră în careu pe partea stângă și șutează din postura de unu la unu cu Kitanov, dar șutul nu nimerește spațiul porții. În minutul 84, Culio centrează, Kitanov reține în primă fază, dar scapă mingea în poartă.
CFR Cluj învinge pe Astra cu 2-0 și revine pe primul loc în Liga 1.
Etapa viitoare, CFR va juca în deplasare cu FC Voluntari, în timp ce Astra va primi vizita celor de la Academica Clinceni.