Home > Fotbal > CFR învinge clar pe Clinceni și revine pe primul loc în liga 1

CFR învinge clar pe Clinceni și revine pe primul loc în liga 1

CFR Cluj a întâlnit-o în această seară în Gruia pe Academica Clinceni într-un meci contând pentru etapa a 15-a din Liga 1.
Înaintea etapei, CFR ocupa prima poziție cu 27 de puncte, în timp ce Academica ocupa locul 13 cu 11 puncte.
Dan Petrescu a trimis pe teren următorul prim 11: Arlauskis – Susic, Vinicius, Boli, Camora – Itu, Bordeianu, Culio – Deac, Omrani, Costache.
Academica a început partida în următoarea formulă: Santos – Matei, Chatziterzoglou, Nichita, Dobrescu – Șut, Cebotaru – Robert Ion, Buziuc, Achim – Vojtus.
În minutul 2, Cebotaru centrează din lovitură liberă, iar Chatziterzoglou a reluat din 6 metri cu capul, însă pe direcția lui Arlauskis care a reținut. În minutul 5 Culio execută o lovitură de colt, Santos boxează doar până la Omrani care șutează din 11 metri, însă șutul acestuia este usor deviat și trece puțin pe lângă. În prelungirile primei reprize, Traore prelungește o minge cu capul în careu, Cebotaru vrea să respingă cu capul însă lovește greșit, iar mingea cade de două ori pe transversală.
În minutul 51, Chatziterzoglou face hent în careu și se acordă penalty. Culio transformă sigur și deschide scorul. În minutul 68, Omrani îi deviază excelent lui Traore care scapă singur cu Santos și înscrie pentru 2-0. În minutul 71, Traore profită de o gravă eroare în apărarea oaspeților, driblează portarul și îi lasă mingea lui Deac care venit din spate înscrie pentru 3-0.
CFR Cluj învinge pe Academica Clinceni cu 3-0 și se menține pe primul loc și după această etapă.
Etapa viitoare, CFR va juca în deplasare cu Dinamo, în timp ce Academica va primi vizita celor de la Poli Iași.