Home > Fotbal > FC Botoșani revine după pauză și învinge la Voluntari

FC Botoșani revine după pauză și învinge la Voluntari

FC Voluntari a întâlnit-o în această seară pe teren propriu pe FC Botoșani într-un meci contând pentru etapa a 15-a din Liga 1.

Înaintea etapei, ilfovenii ocupau ultimul loc cu 7 puncte, în timp ce moldovenii erau pe 9 cu 19 puncte.

FC Voluntari a început partida în următoarea formulă: Rîmniceanu – Strună, Achim, Balaur, Vlad – Căpățînă, Signorelli, Gheorghe – Costin, Papazoglou, Ebralidze.

FC Botoșani a trimis pe teren următorul prim 11: Pap – Haruț, Miron, Chindriș, Țigănașu – Papa, Rodriguez – Roman, Ongenda, Ashkovski – Keyta.

În minutul 10, Costin îi centrează pe jos lui Gheorghe, iar șutul acestuia din 10 metri se duce în poarta oaspeților. În minutul 14, Căpățînă centrează, iar lovitura de cap a lui Balaur este scoasă cu un reflex excelent de Pap. În minutul 40, Gheorghe ia o acțiune pe cont propriu, driblează un adversar, intră în careu, dar șutul acestuia se duce puțin pe lângă poartă.

În minutul 66, Roman centrează din lovitură liberă, iar Miron egalează cu o lovitură de cap bine plasată. În minutul 69, Keyta șutează de la marginea careului, dar Rîmniceanu respinge în transversală. Faza nu se răcește, Papa centrează pentru Ofosu, iar lovitura de cap a acestuia lovește din nou transversala. În minutul 86, Roman centrează din lovitură liberă, iar Simonovski deviază în proprie poartă.

FC Botoșani învinge pe FC Voluntari cu 2-1 și urcă până pe locul 5 în clasament.

Etapa viitoare, FC Voluntari va juca în deplasare cu Astra, în timp ce FC Botoșani va primi vizita celor de la FCSB.