Home > Fotbal > Două execuții fabuloase ale lui Budescu în victoria Astrei cu Poli Iași

Două execuții fabuloase ale lui Budescu în victoria Astrei cu Poli Iași

Astra a întâlnit-o în această seară la Giurgiu pe Poli Iași într-un meci contând pentru etapa a 15-a din Liga 1.

Înaintea etapei, Astra ocupa locul 5 în clasament cu 22 puncte, în timp ce moldovenii erau pe 6 cu 21 de puncte.

Astra a început partida în următoarea formulă: Lazar – Graovac, Tamaș, Dima – Matei, Simion, Crepulja, Radunovic – Gheorghe, Alibec, Budescu.

Poli Iași a trimis pe teren următorul prim 11: Târnovanu – Gallego, Mihalache, Diallo, Bădic – Breeveld, Passaglia – Horșia, Cristea, Popadiuc – Cristea.

În minutul 20, Florentin Matei pătrunde spre poartă și șutează puțin peste poartă. În minutul 27, Budescu execută extraordinar un corner, mingea ia efect și intră în poartă. În minutul 44, Radunovic centrează la marginea careului pentru Graovac care șutează din voleu, însă mingea este scoasă de Târnovanu.

În minutul 54, Alibec preia la marginea careului și șutează, dar Radunovic este din nou la post și respinge. În minutul 76, după un contraatac rapid al Astrei, Begue îi pasează în centru lui Gheorghe care scăpat singur cu portarul îl driblează pe acesta și înscrie. În minutul 81, Alibec îi trimite lui Budescu care înscrie un nou gol fabulos cu exteriorul dintr-un unghi imposibil. În mintul 86, un nou contraatac al Astrei, Alibec îi pasează lui Gheorghe care singur cu Târnovanu înscrie fără probleme.

Astra învinge pe Poli Iași cu 4-0 și urcă până pe locul 3 în Liga 1.

Etapa viitoare, Astra va juca acasă cu FC Voluntari, în timp ce Poli Iași va juca în deplasare cu Academica Clinceni.