Home > Fotbal > Chindia revine spectaculos și scoate un egal la Iași cu Poli

Chindia revine spectaculos și scoate un egal la Iași cu Poli

Poli Iași și Chindia Tîrgoviște s-au întâlnit în acestă seară în Copou, în primul meci al etapei a șaptea din Liga 1.
Înainta etapei Poli Iași era pe locul 2 cu 14 puncte, la egalitate cu liderul CFR, în timp ce Chindia era pe locul 12 cu 4 puncte.
Poli Iași a început partida în următoarea formulă: Rusu – Gallego, Frăsinescu, Diallo, Radu – Breeveld, Loshaj – Platini, F. Cristea, Horșia – A. Cristea.
Chindia a trimis pe teren următorul prim 11: Aioani – Martac, Benga, Leca, Dumitrașcu – Neguț, Bic, Mihai, Neciu – Yameogo, Voduț,
În minutul 15, Platini începe o cursă din propria jumătate, evită câțiv adversari și îi pasează lui Loshaj la marginea careului care înscrie cu un șut imparabil. În minutul 23, Loshaj îl lansează pe Horșia la marginea careului, acesta driblează un adversar și îl învinge pe Aioani cu un șut la colțul lung. În minutul 28, Martac centrează, iar Negut înscrie cu un șut din prima reducând din diferență.
În minutul 50, Dumitrașcu îi centrează perfect lui Voduț care restabilește egalitatea cu o lovitură de cap.
Poli Iași și Chindia remizează 2-2, iar moldovenii urcă temporar pe primul loc în timp ce Chindia urcă și ea până pe 11.
Etapa viitoare Poli Iași se va deplasa la Mediaș pentru meciul cu Gaz Metan în timp ce Chindia va juca tot în deplasare la FC Hermannstadt.