Home > Fotbal > Craiova obține primul succes după trei runde învingând pe Astra în Bănie

Craiova obține primul succes după trei runde învingând pe Astra în Bănie

Universitatea Craiova și Astra Giurgiu s-au întâlnit în această seară în Bănie într-un meci contând pentru etapa a 7-a a Ligii 1.
Înaintea etapei Craiova ocupa locul 6 cu 10 puncte, în timp Astra se afla pe 8 cu 8 puncte.
Universitatea a început meciul în următoarea formulă: Pigliacelli – Martic, Bălaşa, Acka, Bancu – Ivanov, Mateiu, Cicâldău – Bărbuţ, Markovic, Mihăilă
Astra a trimis pe teren următorul prim 11: Kitanov – Bruno, Graovac, Tamaş, Radunovic – Gheorghe, Simion, Crepulja, Grecu – Răduţ – Tounkara.
În minutul 19, Gheorghe a pătruns spre poarta adversă, a intrat în centru și a șutat de la 20 de metri milimetric pe lângă bară. În minutul 35, Gheorghe este faultat în careu de Pigliacelli și se acordă penalty. Portarul italian al craiovei se revansează însă și scoate lovitura de pedeapsă executată de Răduț.
În minutul 51, Roman a șutat puternic de la 20 de metri, dar Kitanov s-a întins și a reușit să respingă. În minutul 52, Răduț a luat o acțiune pe cont propriu, a driblat trei adversari, plus portarul gazdelor, dar a ratat incredibil cu poarta goală. În minutul 68, Cicîldău îi trimite în careu lui Bancu, acesta preia pe piept și șutează din voleu fără speranțe pentru Kitanov.
Craiova învinge pe Astra cu 1-0 și urcă până pe locul 3 în clasament.
Etapa viitoare, Universitatea se va deplasa la Voluntari, în timp ce Astra va primi vizita campioanei CFR.