Home > Fotbal > Chindia și FC Hermannstadt termină la egalitate într-un duel pentru evitarea retrogradării

Chindia Tîrgoviște și FC Hermannstadt s-au întâlnit în această seară la Ploiești într-un meci contând pentru etapa a 21-a din Liga 1.
Înaintea etapei, Chindia ocupa locul 11 cu 20 de puncte, în timp ce sibienii erau pe 13 cu 19 puncte.
Chindia a început partida în următoarea formulă: Moldovan – Martac, Leca, Benga, Negrea – Neguț, Novac, Bic, Yameogo – Dumiter, Cherchez.
Sibienii au trimis pe teren următorul prim 11: Figueiredo – Luchin, Rimane, Stoica, Opruț – Pires, Dâlbea, Offenbacher – Petrescu, Pinto, Buzan.
În minutul 22, Cherchez îi trimite lui Yameogo excelent în careu, însă șutul acestuia din poziție de unu la unu cu Figueiredo se duce peste. În minutul 23 Benga îl faultează în careu pe Yazalde și se acordă penalty. Petrescu înscrie fără emoții și deschide scorul. În minutul 75, Neguț este faultat în careu de Dâlbea, iar Chindia primește și ea penalty. Liviu Mihai transformă și readuce egalitatea pe tabelă. La ultuma fază a meciuui, Offenbacher centrează, iar Yazalde reia periculos cu capul, însă Moldovan este la post și respinge.
Chindia și FC Hermannstadt remizează 1-1, iar cele două echipe îsi păstrează locul în clasament.
Etapa viitoare, Chindia va juca în deplasare cu Sepsi Sf. Gheorghe, iar Hermannstadt va primi vizita lui Poli Iași.