Home > Fotbal > Craiova întoarce scorul după pauză și pleacă cu toate cele trei puncte de la Voluntari

FC Voluntari și Universitatea Craiova s-au întâlnit în această seară pe terenul echipei din Ilfov într-un meci contând pentru etapa a 8-a a Ligii 1.
Înaintea etapei, FC Voluntari era pe locul 12 cu 5 puncte, în timp ce Universitatea Craiova se clasa pe locul 5 cu 13 puncte.
FC Voluntari a început partida în următoarea formulă: Rîmniceanu – Ricardinho, Lopez, Balaur, Kocic – Căpățînă, Gorobsov, Gheorghe – Costin, Țîră, Ebralidze.
Universitatea Craiova a aliniat pe teren următorul prim 11: Pigliacelli – Martic, Bălașa, Acka, Bancu – Ivanov, Qaka, Cicâldău – Bărbuț, Markovic, Mihăilă.
În minutul 16, Bancu a trimis o pasă greșită spre Acka, Căpățână a interceptat mingea și i-a pasat-o lui Ebralidze care a înscris cu poarta goală.
În minutul 46, Bărbuț i-a centrat perfect lui Valentin Mihăilă care a reluat în plasă din interiorul careului de 5 metri. În minutul 62, Martic a luat o acțiune pe cont propriu, a intrat în centru și a șutat de la marginea careului, dar șutul său a fost scos de Rîmniceanu. În minutul 67, Ion Gheorghe îl faultează în careu pe Mihăilă și se acordă penalty. Cicîldău trage extraordinar de slab, direct în brațele lui Rîmniceanu. În minutul 87, Cicîldău centrează din corner, iar Roman trimite cu capul în poarta gazdelor.
Craiova învinge la Voluntari cu 2-1 și urcă temporar pe treapta a doua a podiumului Ligii 1.
Etapa viitoare, FC Voluntari se va deplasa în Gruia pentru meciul contra campioanei CFR, iar Universitatea Craiova va primi vizita celor de la FCSB.
reghecampf-inainte-craiova-cfr
Reghecampf a anunțat obiectivul Universității în acest final de sezon
6 concluzii după FCSB – Universitatea Craiova 0-2 »  Bucurie mare la Craiova, dar mai ales la Cluj