Home > Fotbal > FC Botoșani nu poate trece de Clinceni pe teren propriu

FC Botoșani nu poate trece de Clinceni pe teren propriu

FC Botoșani și Academica Clinceni s-au întâlnit în această seară la Botoșani în primul meci al etapei a 8-a.
Înaintea etapei FC Botoșani ocupa locul 6 cu 10 puncte, în timp ce Academica era pe 13 cu 4 puncte.
FC Botoșani a început în următoarea formulă: Pap – Haruț, Miron, Kolesovs, Țigănașu – Rodriguez, Papa – Ofosu, Ongenda, Ashkovski – Andronic.
Academica a trimis pe teren următorul prim 11:  Vâlceanu – Buș, Chatziterzoglou, Patriche Nichita, Dobrescu – Șut, Cebotaru – Pîrulescu, A. Popescu, Buziuc – Vojtus .
În minutul 4, Haruț centrează de pe partea dreaptă, Papa prelungește pe spate, iar Țigănasu înscrie cu un șut la colțul lung. În minutul 26 Rodriguez îl lanseaza pe Ofosu la marginea careului, acesta lasă în urmă doi adversari, driblează portarul și înscrie pentru 2-0. În minutul 36, Vojtus intra în careu și îi întoarce la 11 metri lui Buziuc care înscrie din două încercări, primul șut fiind blocat de un fundaș advers. În prelungirile primei reprize, Popescu îi trimite din out lui Vojtus la marginea careului care înscrie cu un șut senzațional.
În minutul 83, Rodriguez execută un corner, iar Mousa trimite cu capul, mingea este deviata si trece putin peste. În minutul 86, Vojtus reia cu capul dintr-un corner în bara porții lui Pap.
FC Botosani și Academica Clinceni remizează 2-2, iar moldovenii ajung la a patra etapa fără victorie.
Etapa viitoare, Botoșani se va deplasa la București pentru meciul cu Dinamo, în timp ce Academica va primi vizita Astrei Giurgiu.