Home > Fotbal > Craiova învinge pe Gaz Metan în primul meci de la reluarea campioanatului

Craiova învinge pe Gaz Metan în primul meci de la reluarea campioanatului

CS Universitatea Craiova a învins în această seară în Bănie pe Gaz Metan Mediaș cu scorul de 3 -1 în prima partidă a etapei a 23-a din Liga 1.

Elevii lui Papură au deschis scorul în minutul 7 prin Cicâldău care a finalizat sigur din 10 metri. Acesta a reușit dubla în minutul 27 executând impecabil o lovitură liberă de la 25 de metri. În minutul 38, după un fault în careu a lui Acka asupra lui Cardoso, Marius Constantin a redus din diferență de la punctul cu var.

După pauză, Cosic a închis meciul în minutul 62 care a înscris cu un șut din prima de la marginea careului mic.

Craiova a început partida în următoarea formulă: Pigliacelli – Martic, Acka, Cosic, Vătăjelu (Bancu ’86) – Nistor (Ivanov ‘90+2), Mateiu, Cicâldău – Niţu (Koljic ’60), Ivan, Mihăilă.

Edi Iordănescu a trimis pe teren următorul prim 11: Pleşca – De Moura (Romeo ’46, Butean ’82), Larie, Constantin, Velisar – Fofana, Roşu – Drăghici (Fernandes ’46), Hora, Cardoso – Buş.

Cartonaşe galbene:

Craiova : Martic ’16, Cicâldău ’31, Mihăilă ‘73

Gaz Metan: Roşu ’22, De Moura ’31, Hora ’31, Cardoso ’40, Velisar ’60, Buş ‘87.

Arbitru: Marius Avram

Cu această victorie, Craiova urcă pe trei, în timp ce Gaz Metan rămâne pe 5.

Etapa viitoare, Craiova va juca în deplasare cu Viitorul, în timp ce Gaz Metan va primi vizita campioanei CFR.

reghecampf-inainte-craiova-cfr
Reghecampf a anunțat obiectivul Universității în acest final de sezon
6 concluzii după FCSB – Universitatea Craiova 0-2 »  Bucurie mare la Craiova, dar mai ales la Cluj