Home > Handbal > CSM București câstigă la debutul în noul sezon de Liga Campionilor

CSM București câstigă la debutul în noul sezon de Liga Campionilor

CSM București a întâlnit în această seară în deplasare formația daneză Esbjerg în prima etapă a grupei B a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Echilibrul s-a păstrat doar 3 minute până când formația noastră a preluat controlul partidei, distanțându-se întâi la două goluri (4-2 minutul 9), apoi la patru goluri (7-4 minutul 18). Danezele au avut un moment de revenire când au venit la un gol, 6-7 în minutul 21, dar bucureștencele au refăcut diferența de patru goluri, 10-6 minutul 25. La pauză, CSM a intrat cu 5 goluri avans, 13-8.

Deși în primele minute ale reprizei secunde CSM a ținut de diferența de la pauză, la mijlocul reprizei danezele au relansat partida venind la un singur gol 15-16 în minutul 47. Până la final însă bucureștenecele au păstrat avantajul minim și au învins cu 24-22.

CSM București învinge pe Esbjerg cu 24-22 și este pe locul II în grupa B la egalitate de puncte cu Rostov-Don care are un golaveraj mai bun.

Pentru Esbjerg au marcat: Polman (6 goluri), Frey (4), Breistol (3), Jacobsen (3), Solberg (3), Ingstad (2), Jonsdottir (1).

Pentru CSM au punctat: Lekic (5 goluri), Omoregie (4), Pintea (3), Curea (2), Cvijic (2), Klikovac (2), Martin (2), Torstensson (1), Perianu (1), Moisa (1), Grbic (1).

Următorul meci pentru CSM în Champions League va avea loc Vineri 11 Octombrie în Sala Polivalentă contra rusoaicelor de la Rostov Don.