Home > Handbal > Victorie clară pentru Râmnicu Vâlcea la revenirea în Champions League

Victorie clară pentru Râmnicu Vâlcea la revenirea în Champions League

SCM Râmnicu Vâlcea a întâlnit-o în această seară pe teren propriu pe Bietigheim în primul meci al grupei C a Ligii Campionilor la Handbal Feminin.

Echilibrul s-a păstrat doar până la 2-2, Vâlcea preluând inițiativa și distanțându-se la 5-2. Oltencele au stat până spre sfârșitul reprizei la o diferență de 2-3 goluri, când nemțoaicele au egalat la 13. Până la urmă sfârșitul reprizei a aparținut tot vâlcencelor, care au intrat la pauză cu avantaj 20-18.

Repriza secundă au dominat-o în totalitate, iar în minutul 38 conduceau 25-20. În minutul 47, jucătoarele germane au reușit să vină la 3 goluri, 25-28, dar din nou finalul a aparținut echipei noastre care a câstigat în final la 7 goluri, 34-27.

SCM Râmnicu Vâlcea învinge pe Bietigheim cu 34-27 și cel puțin până la celălalt meci al grupei se instalează pe primul loc în grupă.

Pentru Vâlcea au punctat: Osterballe (7 goluri), Fraga (5), Da Silva (5), Elghaoui (5), Liscevic (4), Herrero (3), Glibko (3), Florica (2).

Pentru Bietigheim au înscris: Van der Heijden (8 goluri), Malestein (6), Aardahl (4), Lauenroth (3), Gloc (3), Visser (2), Naidziniavicius (1).

Următoarea partidă pentru vâlcence în Champions League va avea loc pe 12 Octombrie în deplasare la Brest.