Home > Handbal > CSM București termină la egalitate cu Rostov în derby-ul grupei de Champions League

CSM București a întâlnit-o în această seară pe teren propriu pe Rostov Don în etapa a doua a grupelor Ligii Campionilor la Handbal feminin.
În prima etapă CSM învinsese în deplasare pe Esbjerg, scor 24-22, în timp ce Rostov câstigase acasă, 31-21 cu Lublin.
Rusoaicele au început mai bine partida, iar în minutul 2 aveau 2-0. CSM a reușit însă să revină și să egaleze la 2. Tot Rostov a fost cea care a condus de mai multe ori pe parcursul reprizei la două goluri diferență, dar bucureștencele au reușit să revină de fiecare dată și să egaleze. La pauză, Rostov a avut avantaj minim, 14-13.
În cea de a doua repriză, în afara minutului 43 când rusoaicele aveau avantaj 17-15, s-a mers în permanență cap la cap, iar rezultatul final a fost de 23-23.
CSM București și Rostov remizează 23-23, iar cele două formații conduc grupa cu 3 puncte, formația rusă fiind lider datorită golaverajului.
Pentru CSM au punctat: Lekic (8 goluri), Torstensson (4), Omoregie (4), Cvijic (2), Pintea (2), Moisa (2), Grbic (1).
Pentru Rostov au marcat: Vyakhireva (12 goluri), Managarova (3), Bobrovnikova (2), Kozhokar (2), Sen (1), Abbingh (1), Kalinichencko (1), Kuznetsova (1).
Următorul meci pentru CSM în liga campionilor va fi pe 19 Octombrie tot acasă contra celor de la Lublin.