Home > Handbal > CSM învinge fără probleme în Polonia la revenirea Cristinei Neagu

CSM învinge fără probleme în Polonia la revenirea Cristinei Neagu

CSM București a întâlnit-o în această seară în deplasare pe Lublin în etapa a 4-a a Grupei B a Ligii Campionilor la Handbal Feminin.
Înaintea meciului CSM ocupa prima poziție în grupă cu 5 puncte, în timp ce Lublin era 4 cu niciun punct.
Echilibrul s-a păstrat doar 6 minute până la scorul de 3-3. Apoi bucureștencele au început să forțeze și s-au distanțat la 3 goluri, 6-3 minutul 10. Acestea au continuat să se distanțeze, iar în minutul 24 aveau avans de 6 goluri, 15-9. Cea mai mare diferență s-a înregistrat la pauză, 17-10.
În cea de a doua repriză, CSM nu a mai forțat și a preferat să le țină pe poloneze la distanță. Totuși în final, diferența a fost de 9 goluri, 28-19.
CSM București învinge pe Lublin cu 28-19 și se menține pe primul loc în grupă și după această etapă.
Pentru Lublin au marcat: Gega (6 goluri), Achruk (3), Labuda (2), Moldrup (2), Blazevic (2), Szarawaga (1), Matuszczyc(1), Nocun (1), Gadzina (1).
Pentru CSM au punctat: Pintea (7 goluri), Grbic (6), Neagu (4), Curea (2), Cvijic(2), Klikovac (2), Omoregie (2), Moisa (2), Torstensson (1).
Cristina Neagu a jucat primul ei meci de după accidentarea suferită la Europeanul de anul trecut. Vedeta naționalei a marcat 4 goluri și a avut o evoluție dătătoare de speranțe în perspectiva Campionatului Mondial ce va începe la sfârșitul lunii.
Meciul următor pentru CSM va avea loc Duminică 10 Noiembrie în Sala Polivalentă din București împotriva lui Esbjerg.
Tricolorele câștigă în fața Kazahstanului și se califică matematic în grupele principale