Home > Handbal > Dinamo învinge la scor și pe Wisla Plock și este aproape de primăvara europeană

Dinamo învinge la scor și pe Wisla Plock și este aproape de primăvara europeană

Dinamo a întâlnit-o în această seară în deplasare pe Wisla Plock în a sasea etapă a grupei D din Liga Campionilor la Handbal Masculin.

Înaintea meciului Dinamo conducea grupa cu 8 puncte, în timp ce Wisla ocupa locul 3 cu 5 puncte.

Cele două echipe au mers cap la cap doar în primele 7 minute când scorul era 2-2. Apoi Dinamo a reușit să se distanțeze la 3 goluri, 5-2, minutul 12. Polonezii nu au reușit decât să vină de câteva ori la un singur gol, dar la pauză dinamoviștii au intrat cu 3 goluri avans, 13-10.

Deși în startul reprizei secunde, Wisla a venit din nou la un singur gol, 12-13 în minutul 34, Dinamo a apăsat serios pedala de accelerație, iar în minutul 43 conduceau cu 20-13. Diferența a continuat să se mărească, iar în minutul 52 se înregistra scorul de 26-17. Aceasta a fost și diferența din final, 29-20.

Dinamo învinge pe Wisla Plock cu 29-20, continuă să fie în fruntea grupei și este foarte aproape de o nouă calificare în primăvara europeană.

Pentru Dinamo au înscris: Alouini (6 goluri), Kuduz (6), Negru (5), Gavriloaia (5), Shebib (4), Vujic (1), Bannour (1), Nantes (1).

Pentru Wisla au punctat: Mlakar (5 goluri), Matulic (4), Szita(3), Mindegia (3), Goralski (2), Krazewski (1), Zabic (1), Mihic (1).

Următorul meci pentru Dinamo în Champions League va avea loc Miercuri, 6 Noiembrie contra lui Kadetten în Sala Dinamo.