Home > Handbal > Dinamo obține încă o victorie acasă în Champions League și este aproape calificată în primăvara europeană

Dinamo a întâlnit în această seară pe teren propriu formația elvețiană Kadetten Schaffhausen în cea de a 7-a etapă a grupei D a Ligii Campionilor la Handbal Masculin.

Înaintea meciului, Dinamo conducea grupa cu 10 puncte, în timp ce Kadetten ocupa locul 3 cu 6 puncte.

Dinamo a fost echipa care a avut mai mult inițiativa, conducând în startul meciului de mai multe ori la două goluri (3-1 minutul 6, 5-3 minutul 9). Dulăii s-au distanțat chiar la patru goluri, 10-6 minutul 18. Totuși elvețienii au reușit să echilibreze partida pe finalul primei reprize și s-au apropiat la un gol, 11-12 minutul 25. Aceasta a fost și diferenșa cu care s-a intrat la pauză, 15-14.

Kadetten a început mai bine repriza secundă și au preluat pentru prima oară conducerea, 16-15 în minutul 33. În minutul 42 chiar au reușit să pună două goluri peste Dinamo 22-20. Dinamoviștii au revenit însă și au preluat din nou conducerea, 24-23 minutul 51. În minutul 57, Dinamo a pus din nou două goluri peste adversari, 26-24. Acest avantaj a fost suficient ca să îsi adjuce în final victoria, 27-26.

Dinamo învinge cu 27-26 pe Kadetten și este în mare măsură calificată în play-off-ul pentru optimile Champions League pentru al doilea an consecutiv.

Pentru Dinamo au punctat: Kuduz (10 goluri), Negru (5), Shebib (4), Vrankovic (3), Alouini (2), Gavriloaia (2), Nantes (1).

Pentru Kadetten au înscris: Csaszar (6 goluri), Beljanski (4), Frimmel (4), Kuttel (3), Maros (3), Sesum (2), Herburger (2), Schelker (1), Tominec (1).

Următorul meci pentru Dinamo în Champions League va avea loc pe 13 Noiembrie în deplasare cu Krstianstad.