Home > Handbal > Dinamo se califică în Primăvara Europeană a Champions League

Dinamo se califică în Primăvara Europeană a Champions League

Dinamo a întâlnit în această seară în deplasare, formația suedeză Kristianstad în a 8-a etapă a Grupei D din Champions League la Handbal Masculin.
Înaintea meciului Dinamo ocupa locul 1 cu 12 puncte, în timp ce suedezii erau pe 5 cu 4 puncte.
În primele 12 minute s-a mers cap la cap până la scorul de 8-8. Dinamo a reușit prima să se desprindă pe tabelă, 2 goluri (10-8 minutul minutul 14, 13-10 minutul 21, 15-11 minutul 23). Finalul primei reprize le-a aparținut însă suedezilor care au reușit să revină și să se aproprie la un gol, 15-16 minutul 28. Cu această diferență s-a intrat și la cabine, 17-16.
Începutul reprizei secunde le-a aparținut tot suedezilor care au egalat și apoi s-au desprins la două goluri pe tabelă, 19-17 minutul 37. Bucureștenii au revenit însă imediat și au egalat la 20 în minutul 41. S-a mers apoi cap la cap până în minutul 55 cînd tabela arăta 26-26. Kristianstad s-a desprins apoi la două goluri, 28-26 minutul 57. Finalul i-a aparținut lui Dinamo care a reușit în final să egaleze la 29.
Kristianstad și Dinamo termină la egalitate, 29-29, iar formația noastră se califică în primăvara europeană pentru al doilea an consecutiv.
Pentru Kristianstad au marcat: Nyfjall (3 goluri), Henningsson (3), Canellas (3), Gudmundsson (3), Ehn (3), Chrintz (3), Halen (3), Freiman (2), Einarsson (2), Jaballah (1).
Pentru Dinamo au punctat: Kuduz (6 goluri), Gavriloaia (4), Shebib (4), Bannour (3), Negru (3), Nantes (3), Vujic (2), Zulfic (2), Vrankovic (2).
Următoarea partidă pentru Dinamo va avea loc Miercuri, 20 Noiembrie în Sala Dinamo contra rusilor de la Chekhovskiye Medvedi.