Home > Tenis > DUBAI WTA 500 | Live text. Simona Halep vs. Jelena Ostapenko

DUBAI WTA 500 | Live text. Simona Halep vs. Jelena Ostapenko

6-0 Game. Set. Meci Ostapenko | Ostapenko servește pentru meci. Dublă pentru Ostapenko. Retur câștigător pentru Halep! 2 mingi de break pentru Simona, anihilate. Minge de meci pentru Jelena. Alt retur câștigător, Halep dă semne de viață. Jelena Ostapenko se impune

5-0 Game Ostapenko | Altă dublă greșeală ce o destabilizează de tot pe Simona. Ce retur face Ostapenko, splendid.

4-0 Game Ostapenko | Game de serviciu impecabil făcut de Ostapenko.

3-0 Game Ostapenko | Serviciul Simonei a scăzut deplorabil, prima minge este inexistentă. Minge de break Ostapenko. Dublă greșeală Halep la mingea de break.

2-0 Game Ostapenko | Simonei nu îi reușește nimic, Ostapenko taie în carne vie.

Începe setul al treilea Simona la serviciu, iar Halep nu găsește ritmul.

Tie-break 7-0 Ostapenko | Mingi în forță pentru Ostapenko. Retur câștigător și urmează decisivul. Set Ostapenko.

6-6 Game Halep| Simona servește pentru tie-break. Retur pe linie al lui Ostapenko, răspunde Simona cu un as. Dublă greșeală și îi oferă minge de set. Egalitate la 40. A doua dublă vine și cu a doua minge de set. Tie-break!

6-5 Game Ostapenko| Simona accelerează și pune presiune pe serviciul advers. Ostapenko are șansă cu o minge pe linie și fructifică game-ul.

5-5 Game Halep | Simona servește și duce setul în prelungiri.

5-4 Game Ostapenko |Superb serviciu al lui Ostapenko, face un doiul și o pasează pe Simona. Schimb lung, punctul îi revine Simonei. Nu trece returul Simonei.

4-4 Game Halep| As Simona și încheie un game dificil de serviciu.

4-3 Game Ostapenko| Halep face punctul meciului, este peste tot pe teren, Ostapenko a încercat o scurtă la care Simona ajunge, un lob pe care Simona îl parează și câștigă punctul. Lovituri pe linie și câștigă Ostapenko.

3-3 Game Halep | Începe game-ul cu o dublă greșeală Simona, urmată de o lovitură câștigătoare. Simona revine de la 3-0.

3-2 Game Halep | Punct lung câștigat de Simona. Greșește Ostapenko și Halep are 2 mingi de a se impune pe serviciul advers. Break Halep.

3-1 Game Halep| Toate mingiile îi intră letonei, nu mai greșește ca în primul set. Defensiva Simonei este mai bine pusă la punct și apare pe tabelă în actul secund.

3-0 Game Ostapenko| Momente bune pentru letonă în partidă. Break confirmat.

2-0 Game Ostapenko | Lovituri bine plasate din partea lui Ostapenko, îi pun probleme Simonei. A doua dublă greșeală din game, îi aduce lui Ostapenko două mingi de break. Break Ostapenko.

Începe setul secund tot cu Ostapenko la serviciu.

6-2 Game. Set Halep | Halep servește pentru set. Al doilea aș îi aduce două șanse de set Simonei. Încă un as și set adjudecat în 27 de minute.

5-2 Game Halep | Loviturile puternice nu îi aduc puncte lui Ostapenko, ci greșeli neforțate și îi dau Simonei șanse de dublu break. Dublă greșeală, break făcut cadou Simonei.

4-2 Game Halep | Primul as pentru Simona într-un moment oportun. Simona confirmă break-ul.

3-2 Game Halep|Șansă bună pentru Simona să facă primul break al meciului la 30-15. Ostapenko scurtează cât mai mult schimburile și știe că dacă le lungește nu are șansă. Egalitate la 40. Minge de break Simo. Halep returnează excelent, iar Ostapenko trimite mingea în fileu. Simona sparge jocul Jelenei.

2-2 Game Halep| Serviciul moale al Simonei pedepsit de Jelena cu un retur superb. Game scurt, avantajat de reglarea serviciului.

2-1 Game Ostapenko|Primul aș al meciului întră în contul letonei. Lovește puternic Jelena, dar erorile neforțate vin și Simona egalează la 40. Scurtă excelentă pusă de Jelena, pe care Simona nu o sesizează.

1-1 Game Halep| Simona pune prima minge în serviciu și restabilește egalitatea.

Meciul începe cu Ostapenko la serviciu. Servicii puternice din partea letonei. Game Ostapenko.

Prima semifinală le aduce pentru a treia oară față în față pe Simona Halep și Jelena Ostapenko. Întâlnirile dintre Simona Halep și Jelena Ostapenko au avut o miză mereu. Prima partidă a avut loc în 2017, finala de la Roland Garros pe care Halep a controlat-o până în punctul în care emoțiile câștigări unui Grand Slam au copleșit-o și Jelena Ostapenko a întors atunci partida de set și break pentru Simona. A doua întâlnire directă a avut loc la sfârșitul aceluiași an, la Beijing, când Simona Halep urca pe prima treaptă a podiumului mondial. Ostapenko a trecut de Petra Kvitova, Iga Swiatek și Sofia Kenin, pe când Simona s-a impus în fața lui Alison Riske, Gabrielei Ruse și Ons Jabeur.

Horia Tecău, cu luminile stinse peste o carieră de excepție
Organizatorii au anunțat ora de start a partidei Simona Halep – Iga Świątek. Cum a prefațat Simona super partida din semifinalele de la Indian Wells
Simona Halep, victorie muncită la Indian Wells. Simona: ,,Am simțit să strâng pumnul, îmi dă încrede și îmi doresc să am mai multe puncte câștigătoare pentru a-mi recâștigă încrederea în mine. Chiar am nevoie e asta!”