Home > Fotbal > Egal spectaculos între Astra și Fc Botoșani

Egal spectaculos între Astra și Fc Botoșani

Astra Giurgiu a primit vizita celor de la Fc Botoșani în al doilea meci al primei etape a Ligii 1.
Astra a trimis pe teren următorul prim 11: Lazar – Radunovic, Graovac, Tiram, Graur – Biceanu (33’ Matei), Simion, Moise (67’ Crepuja) – Gheorghe, Alibec, Grecu (27’ Begue ).
Fc Botosani a început partida în următoarea formulă: Pap – Soiledis, Chindriș, Miron, Patache – Papa, Rodriguez – Ofosu, Ongenda(66’ Pierce), Golofca(76’ Pitian) – Corban (69’ Askovski).
Oaspeții încep partida mai bine, iar în mintul 8 au o mare ocazie. Enriko Papa primește mingea în 6 metri, însă reia în transversală. În minutul 10 Ongenda îl remarcă pe Lazar printr-o lovitură liberă excelent executată. În minutul 20, Golofca este faultat în careu și primește penalty. Rodriguez execută impecabil și înscrie primul gol al acestei ediții din Liga 1. După 5 minute Ongenda execută impecabil o lovitură liberă de la 25 de metri și dublează avantajul oaspeților. În minutul 40 Radunovic îi centrează perfect lui Gheorghe a cărei reluare cu capul relansează partida. La pauză s-a intrat cu scorul de 1-2.
În minutul 54, Golofca îi pasează ideal lui Corban care scapă singur cu Lazar, șutează puternic însă portarul gazdelor intervine senzațional. În minutul 73 Tiram reia cu capul în plasă o centrare din lovitură liberă și egalează la doi.
Astra și Fc Botoșani termină la egalitate 2-2, după o partidă extrem de spectaculoasă, mult peste prima partidă a acestui campionat.
Etapa viitoare Astra se va deplasa la Iași pentru partida cu Poli, în timp ce Botoșani va primi vizita celor de la Voluntari.