Home > Liga 1 > FC Argeș-FCSB 1-0. Vlad își îngropă echipa și oferă argeșenilor cele 3 puncte

FC Argeș-FCSB 1-0. Vlad își îngropă echipa și oferă argeșenilor cele 3 puncte

fcsb-fc-arges-liga-1

FC Argeș a învins pe teren propriu FCSB, cu scorul de 1-0, în etapa a 29-a din Liga 1.

FCSB a început partida foarte slab. Atacurile repetate ale argeșenilor au dat roade în minutul 16′, când Ganea a marcat după o eroare de amator a portarului Vlad.

În minutul 21′, Ianis Stoica a restabilit egalitatea după ce portarul Greab a scăpat mingea din brațe în propriul careu, dar golul său a fost anulat pentru poziția de offside.

Argeș a părut mult mai motivată în prima repriză, abordând un joc de posesie presărat cu faze de gol.

Echipele au intrat la pauză cu scorul de 1-0 pentru FC Argeș.

Din cauza erorii grave pe care a comis-o, Andrei Vlad a fost înlocuit cu tânărul Ștefan Târnovanu la pauza.

În minutul 51′, Coman a executat o lovitură liberă indirectă din careu, dar șutul său a fost respins de portarul Greab.

FCSB a continuat ofensiva. Octavian Popescu este cel care a avut o ocazie bună în minutul 54′, dar șutul său a fost respins în corner.

Edjouma a expediat un șut în minutul 68′, dar portarul a reținut în siguranță.

Argeș s-a retras tot mai mult, FCSB reușind un joc tot mai ofensiv, dar tentativele de a marca au eșuat de fiecare dată pentru echipa lui Toni Petrea.

Keșeru a expediat un șut direct în brațele lui Greab în minutele de prelungire, după executarea unei lovituri libere.

Meciul s-a încheiat cu scorul final de 1-0 pentru formația din Argeș, care urcă pe locul 6, peste Botoșani pe care o va întâlni într-un meci decisiv pentru calificarea în play-off, etapa viitoare.

FCSB rămâne la 14 puncte în urma liderului CFR, și își poate lua gândul de la titlu în acest sezon.

Detaliile meciului:

FC Argeș: Greab – Tofan, Turda, Joao Miguel, Latovlevici (Musat 79′) – Meza Colli, I. Șerban (Boldor 79′) – Diogo Viana, Cr. Tănase (Raynov 71′), Ișfan – G. Ganea (Said 78′); Antrenor: Andrei Prepeliță

FCSB: A. Vlad (46′ Târnovanu) – I. Cristea, Miron, Ov. Popescu – Cordea (Keșeru 79′), Edjouma, Perianu, V. Gheorghe – Dumiter (46′ Coman), I. Stoica (Burlacu 71′), Oct. Popescu; Antrenor: Toni Petrea

Arbitrii: Haţegan Ovidiu, Grigoriu Mircea Mihail, Gheorghe Sebastian Eugen

Cartonașe galbene: Greab 50′, Isfan 87′, Dumitrașcu 90′ (Argeș), Cordea 58′, Perianu 75′ (FCSB)

FC Argeș-FCSB
FCSB-FC Argeș 4-0. Roș-albaștrii, în goana după titlu!
cfr-fcsb-liga-1
CFR-FCSB 0-1. Roș-albaștrii obțin 3 puncte vitale, iar lupta la campionat se relansează!