Home > Fotbal > Fc Hermannstadt întoarce după pauză meciul cu Craiova și obține primele puncte din acest sezon

Fc Hermannstadt a jucat în această seară la Târgu Mureș contra celor de la CSU Craiova într-un meci contând pentru etapa a 4-a a Ligii 1.
Înaintea etapei, Fc Hermannstadt nu avea niciunpunct în clasament, în timp ce Craiova se afla la polul opus cu maximum de puncte.
Fc Hermannstadt a început partida în următoarea formulă: Figueiredo – Mățel, Viera, Stoica, Opruț – Buzan, Jo – Petrescu, Yazalde, Pires – Debeljuh.
Craiova a trimis pe teren următorul prim 11: Pigliacelli – Vlădoiu, Ferreira, Acka, Bancu – Constantin, Qaka, Ivanov – Bărbuț, Fortes, Vătăjelu.
În minutul 2, Pigliacelli a scăpat în față un șut de la peste 30 de metri, însă Yazalde nu a putut să împingă mingea în plasă din 5 metri. La faza imediat următoare Vlădoiu îi centreză perfect la marginea careului mic lui Constantin care pune capul pentru 0-1. În minutul 18, Bărbuț a primit o minge pe partea dreaptă, a pătruns în careu și a șutat în forță, dar Figueiredo a fost la post. În minutul 41, Pires a prins un șut excelent de la 30 de metri, dar mingea a trecut milimetric pe lângă poarta oltenilor.
În minutul 50, Pigliacelli boxează o centrare până la marginea careului, mingea ajunge la Petrescu, care șutează din prima fără nicio șansă pentru portarul oaspeților. În minutul 53, Caiado a executat perfect un corner, mingea a ajuns pe capul lui Viera care a marcat din 5 metri. În minutul 77, Blănaru a scăpat spre poartă pe partea dreaptă, dar șutul său violent s-a dus în transversală.
Hermannstadt învinge pe Craiova cu 2-1 și obține primele trei puncte din acest sezon, în timp ce oltenii sunt la primul rezultat negativ.
Etapa viitoare, Hermannstadt se va deplasa în Gruia pentru duelul cu CFR Cluj, în timp ce Craiova va primi vizita lui Sepsi Sf. Gheorghe.