Home > Fotbal > FC Hermannstadt o învinge pe Poli Iași și iese din zona retrogradării

FC Hermannstadt o învinge pe Poli Iași și iese din zona retrogradării

FC Hermannstadt a întâlnit-o în această după amiază pe teren propriu pe Poli Iași într-un meci contând pentru etapa a 22-a din Liga 1.
Înaintea etapei, FC Hermannstadt ocupa locul 13 cu 20 de puncte, în timp ce moldovenii erau pe 10 cu 22 de puncte.
FC Hermannstadt a început partida în următoarea formulă: Cristiano – Luchin, Viera, Rimane, Opruț – Pires, Dâlbea, Offenbacher – Petrescu, Cordea, Pinto.
Poli Iași a trimis pe teren următorul prim 11: Târnovanu – Onea, Frăsinescu, Diallo, Radu – Loshaj, Passaglia – Horșia, Bîrnoi, Soares – Bălan.
În minutul 12, Pires prinde un voleu de la marginea careului care este deviat în proprie poartă de Diallo. În minutul 72, Carlone îi trimite excelent lui Bălan în careu, acesta înțeapă mingea pe lângă portarul gazdelor, dar nu are suficientă forță pentru a intra în poartă și este respinsă din aproprierea linie porții. În minutul 79, Bușu îi deviază mingea lui Yazalde care reia cu capul din 11 metri, însă Târnovanu este la post și respinge. În minutul 89, Dumitriu îi centrează la colțul lung lui Bușu, iar șutul acestuia este respins de Târnovanu.
FC Hermannstadt învinge pe Poli Iași cu 1-0 și urcă până pe locul 10 în clasament.
Etapa viitoare, sibienii vor juca acasă cu Sepsi Sf. Gheorghe, iar Poli Iași va primi vizita celor de la Viitorul.