Home > Liga 1 > FCSB-Chindia Târgoviște 3-2, meci de infarct pe Național Arena

FCSB-Chindia Târgoviște 3-2, meci de infarct pe Național Arena

FCSB Chindia

FCSB și Chindia Târgoviște s-au întâlnit în etapa cu numărul 26 a Ligii 1 pe stadionul Național Arena, într-o partidă încheiată cu scorul de 3-2.

Cu Toni Petrea revenit pe bancă, dar fără fanii a căror prezență a fost interzisă la acest meci, FCSB a oferit o primă repriză dezamăgitoare.

În minutul 5, Cordea a centrat din corner, dar Dumiter a lovit mingea cu capul defectuos.

Cristea a comis un fault într-o zonă periculoasă pentru poarta FCSB-ului, acțiune care a fost sancționată de arbitrul Chivulete.

Chindia a deschis scorul în minutul 15 din lovitură liberă. Popa a trimis un șut puternic și bine plasat direct în vinclul porții lui Vlad.

În minutul 21, Butean a făcut 2-0 pentru Chindia cu un șut printre picioarele lui Vlad, după ce Popadiuc a avut o tentativă de șut anterior.

Malcom Edjouma, debutantul de la FCSB din acest meci, a expediat în minutul 34 un șut de pe loc care a fost reținut de portar.

În minutul 47, Olaru a înscris pentru FCSB din pasa lui Tănase. FCSB a redus astfel din diferența de pe tabelă.

Vali Gheorghe a căzut în careu în minutul 53, în urma contactului cu Iacob, însă arbitrul a lăsat meciul să se desfășoare în continuare.

FCSB a revenit în meci datorită unei faze de atac bine gândită. Vali Gheorghe a restabilit egalitatea în minutul 66 din pasa lungă oferită de Șerban.

Claudiu Keșeru a pasat din prima pentru Gheorghe, care a reușit dubla în minutul 77 cu un șut puternic tot la colțul lung.

În minutul 84, Popa a trimis pe lângă poartă după o deviere a lui Chunchukov.

Un minut mai târziu, Ianis Stoica a înscris pentru 4-2, însă Chivulete a anulat golul pentru motivul unui henț inexistent pe reluare.

Tânărul fundaș al FCSB-ului, Șerban, a comis o eroare care a fost speculată de Chunchukov în minutul 88, însă Vlad a avut o intervenție foarte bună.

Tot Chindia este cea care a pus presiune și a marcat în ultimul minut de prelungire, însă golul a fost anulat din cauza poziției de offside a lui Popa.

FCSB-Chindia Târgoviște s-a încheiat cu scorul final de 3-2, astfel FCSB menține poziția secundă din clasament cu 58 de puncte, la doar 6 puncte de liderul CFR, în timp de Chindia rămâne pe locul 11 cu doar 28 de puncte.

FCSB se va deplasa la Mioveni în etapa viitoare, iar Chindia va disputa pe teren propriu meciul cu FC Botoșani.

Detaliile meciului:

FCSB: Vlad – Ov. Popescu (40′ Stoica), Vinicius, Cristea, Radunovic (46′ Șerban) – Olaru, Edjouma (85′ Oaidă), Tănase – Cordea (46′ Gheorghe), Dumiter (49′ Keseru), Oct. Popescu

Chindia: Căbuz – Căpuşă, Piţian, P. Iacob, Ad. Ioniţă (85′ Șerban) – Butean (75′ Chunchukov), Passaglia (87′ Corbu), M. Dulca, Sila (84′ Cantave) – Popadiuc, D. Popa

Arbitrii: Andrei Chivulete, Andrei Constantinescu, Ferencz Tunyogi

Cartonașe galbene: 14′ Iulian Cristea (FCSB), 73′ Popadiuc, 90′ Corbu, 90+4′ Popa (Chindia)

FC Argeș-FCSB
FCSB-FC Argeș 4-0. Roș-albaștrii, în goana după titlu!
cfr-fcsb-liga-1
CFR-FCSB 0-1. Roș-albaștrii obțin 3 puncte vitale, iar lupta la campionat se relansează!