Home > Fotbal > FCSB-Farul Constanța 0-2. Roș-albaștrii îngenunchiați de Gică Hagi

FCSB-Farul Constanța 0-2. Roș-albaștrii îngenunchiați de Gică Hagi

FCSB- FARUL

În etapa cu numărul 28 a Ligii 1, FCSB a pierdut pe teren propriu împotriva celor de la Farul Constanța cu scorul de 0-2 și a pus capăt seriei de 21 de meciuri fără înfrângere în campionat.

Farul a început partida ofensiv, iar în minutul 2, un șut al lui Boboc s-a dus direct în blocajul lui Vinicius.

Două minute mai târziu, FCSB a replicat printr-un contraatac lansat de Tavi Popescu, care i-a pasat lui Tănase, dar atacantul l-a lovit în cădere cu crampoanele pe portarul Aioani.

Adrian Petre a irosit o șansă imensă de gol în minutul 9, când a preferat să tragă la poartă în loc să îi paseze lui Jefte, care era liber.

Farul a continuat ofensiva, iar în minutul 19, De Nooijer a centrat în careu pentru voleul lui Jefte, însă mingea a fost blocată de Iulian Cristea.

În minutul 41, scorul a fost deschis de Farul prin Jefte. Omoh a centrat pentru golgheterul Ligii 1, care a tras la colțul scurt după o eroare de plasament a defensivei FCSB-ului.

Radaslavescu a avut șansa de a duce scorul la 2-0 în minutele de prelungire ale primei reprize, dar șutul său violent a fost respins de Vlad.

În repriza a doua, Farul a continuat să pună presiune pe echipa lui Toni Petrea. Ghiță a marcat pentru 2-0, după un corner care nu părea periculos inițial.

Vali Gheorghe a pasat pentru Ianis Stoica, care a creat pericol în careul lui Aioani, dar șutul său a trecut pe lângă poartă în minutul 64.

În minutul 71, Adrian Petre a irosit o nouă șansă de gol după un șut expediat peste poarta lui Vlad dintr-o poziție foarte bună.

Jefte putea majora scorul la 3-0 în minutul 82, dar lobul său a fost reținut în siguranță de Vlad.

Ianis Stoica a trimis pe lângă poartă după un corner executat în minutul 85, iar scorul a rămas neschimbat.

FCSB-Farul Constanța s-a încheiat cu scorul final de 0-2. Constănțenii au obținut astfel o victorie clară și bine meritată după o partidă dominată aproape în totalitate.

FCSB pierde 3 puncte esențiale, dar menține poziția secundă cu 59 de puncte, în timp de Farul a urcat pe poziția a 6-a, peste Argeș, cu 45 de puncte.

Pentru Toni Petrea, acesta a fost primul meci pierdut în cel de-al doilea său mandat la FCSB.

Etapa viitoare, FCSB va juca în deplasare contra FC Argeș, iar Farul va juca pe teren propriu contra FC Botoșani.

Detaliile meciului:

FCSB: Vlad – Ov. Popescu, Vinicius (83′ Miron), Cristea, Șerban (60′ Keșeru) – Tănase, Edjouma (60′ Perianu), Oct. Popescu – Cordea, Dumiter (46′ Stoica), Coman (46′ Gheorghe); antrenor: Toni Petrea

Farul Constanța: Aioani – Boboc (56′ Dussaut), Larie, Ghiță, De Nooijer – Radaslavescu (72′ Sîrbu), Mladen, Grameni – Jefte (86′ Buta), Petre (72′ Pitu), Omoh (56′ Moldoveanu); antrenor: Gică Hagi

Arbitrii: Radu Petrescu, Radu Ghinguleac, Bogdan Gheorghe

Cartonașe galbene: 54′ Tănase, 64′ Oct. Popescu (FCSB)

FC Argeș-FCSB
FCSB-FC Argeș 4-0. Roș-albaștrii, în goana după titlu!
cfr-fcsb-liga-1
CFR-FCSB 0-1. Roș-albaștrii obțin 3 puncte vitale, iar lupta la campionat se relansează!