Home > Liga 1 > Laurențiu Reghecampf, concluzii după egalul din derby: „Avem nevoie de puncte, nu este nicio presiune”

Universitatea Craiova a reușit să smulgă un punct în derby-ul cu CFR Cluj, grație reușitei lui Gustavo. Golul Brazilianului a venit în minutul 90+6, atunci când campionii din Gruia erau deja în inferioritate numerică.

Laurențiu Reghecampf, tehnicianul oltenilor, s-a arătat mulțumit de evoluția elevilor săi, aceștia terminând confruntarea cu CFR cu o posesie de 72%.

Cred că e un punct câștigat cu foarte multă muncă. Din păcate, nu am reușit să marcăm și la celelalte ocazii pe care le-am avut. Am început bine, am avut o ocazie foarte bună a lui Ivan, care a marcat cu Sepsi dintr-o poziție mai grea. Acum, probabil, a fost mai relaxat când a primit mingea”, a declarat Reghecampf pentru DigiSport.

Baiaram accidentat, Koljic suspendat

Laurențiu Reghecampf nu se va putea baza în deplasarea de la Dinamo pe serviciile lui Baiaram, jucător ieșit accidentat în timpul duelului cu CFR, dar nici pe Elvir Koljic. Atacantul a luat cartonaș galben și a devenit indisponibil pentru derby-ul de la București.

Mă bucură atitudinea jucătorilor, pentru că este greu, avem mulți jucători accidentați, multe probleme de lot. Am avut cinci-șase jucători U21, l-am avut pe Conte care vine după o pauză foarte lungă și a trebuit să-l luăm pe bancă. Pentru meciul cu Dinamo îl avem pe Koljic suspendat.

Sper să revină jucătorii și să ne montăm să câștigăm primele trei puncte. Avem nevoie de puncte, nu este nicio presiune, presiunea este pe mine. Întotdeauna le-am spus jucătorilor că voi ieși în față și îi voi apăra”, a adăugat Reghecampf.

Explozivi după pauză

Oltenii nu au reușit o primă parte foarte bună, dar întoarcerea de la vestiare a adus în joc o echipă a Craiovei mult mai bătăioasă și mai agresivă. Ocaziile au curs la poarta lui Bălgrădean, dar singura reușită a venit abia în minutele adiționale, atunci când nimeni nu mai spera.

Nu am făcut ceva la pauză. CFR, în prima repriză, a marcat un gol și a mai avut o ocazie la Omrani. Noi am avut ocazii, a fost faza lui Koljic și momente pe care trebuia să le fructificăm mult mai bine.

Eu știu ce muncesc zi de zi, ce fac zi de zi, ce se întâmplă la antrenamente, dar la final de săptămână avem nevoie de jucători cu experiență”, a încheiat Laurențiu Reghecampf.

Craiova rămâne pe poziția a cincea în clasament după egalul obținut în ultimul minut în fața campioanei CFR, iar etapa viitoare se va deplasa la București pentru confruntarea cu Dinamo. În tur, în Bănie, oltenii s-au impus cu scorul 5-0.

reghecampf-inainte-craiova-cfr
Reghecampf a anunțat obiectivul Universității în acest final de sezon
6 concluzii după FCSB – Universitatea Craiova 0-2 »  Bucurie mare la Craiova, dar mai ales la Cluj