Home > Tenis > Live text. Simona Halep vs. Ekaterina Alexandrova

Live text. Simona Halep vs. Ekaterina Alexandrova

6-2, 4-6, 6-2 Game. Set. Meci. Halep | Simona servește cu mingi noi. Deschide bine ultimul game. Simona are trei mingi de meci. Simona ratează prima minge de meci, acesta iese de puțin afară. As pentru Halep, în ce manieră încheie românca!

5-2 Game Halep. | Simona are șansă de break. Halep va servi pentru meci.

4-2 Game Alexandrova | Simona are mingi de game. Retur superb din parte lui Alexandrova, Simona rămâne spectator. Dublă greșeală, făcută de Simona, iar Alexandrova face break-ul.

4-1 Game Halep | Presiune pusă de Simona pe adversara sa și obține a doua minge de break. Halep se distanțează decisiv.

3-1 Game Halep | Mingea trimisă în colțul terenului de Simona o pune în dificultate pe Ekaterina. Dublă greșeală pentru Simona, dar își păstrează serviciul.

2-1 Game Alexandrova | Simona forțează, își dorește o distanțare categorică de adversară. Simona aleargă, dar pierde punctele și Alexandrova apare pe tabelă în decisiv.

2-0 Game Halep | Serviciul moale al Simonei este neutralizat de un retur câștigător. Simona reușește să pună prima minge în joc, iar Alexandrova este pusă în dificultate. Revine Alexandrova la 40 egal. Contre pied reușit de româncă, încă o șansă de game. Confirmă break-ul Simona.

Setul al treilea este inaugurat tot de Alexandrova la serviciu. Simona încearcă să-i spargă serviciul, dar adversara sa lovește ca din tun. Mingea de break vine, iar Simona profită de șansă. Game Halep!

6-4 Game. Set. Alexandrova | Simona greșește, iar Ekaterina face sparge serviciul Simonei.

5-4 Game Alexandrova | Dublele greșeli s-au redus considerabil pentru Alexandrova. Simona va fi obligată să servească pentru prelungirile setului doi.

4-4 Game Halep | Se merge în continuare cu serviciul. Halep se impune și egalează la 4.

4-3 Game Alexandrova | Ekaterina și-a crescut nivelul serviciului, iar Halep nu a mai reușit să-și procure vreo minge de break.

3-3 Game Halep | Lovitură câștigătoare pentru Halep, după un serviciu plasat superb. Fostul lider mondial nu are probleme pe propriul serviciu.

3-2 Game Alexandrova | Un-doi reușit de Ekaterina. Alexandrova reușește să-și păstreze serviciul.

2-2 Game Halep | Alexandrova nu mai greșește așa mult, iar loviturile au început să fie mai precis. Contre pied reușit de Halep. Minge de break salvată de Simona cu primul serviciu. Se impune Simona pe propriul serviciu.

2-1 Game Alexandrova | Șansa lui Halep de a se desprinde decisiv este anulată de un as al adversarei. Alexandrova găsește loviturile potrivite pentru a trece în fața Simonei.

1-1 Game Halep | Ekaterina nu poate returna serviciul lui Halep. Servicii constante pentru Halep și încheie jocul.

Începe setul secund cu Alexandrova la serviciu. Lovituri impresionante din partea lui Halep. La minge de game Alexandrova face dublă greșeală, dar câștigă Game-ul.

6-2 Game. Set. Halep | Românca servește pentru set. Simona încheie setul cu un as și al doilea game alb consecutiv.

5-2 Game Alexandrova | Ekaterina se apropie de primul joc adjudecat pe propriul serviciu. Simona greșește returul și Alexandrova încheie game-ul.

5-1 Game Halep | Greșeli neforțate pentru Alexandrova, iar Simona profită și face un game impecabil de serviciu. Câștigă un joc alb Simona.

4-1 Game Halep | 5 duble greșeli pentru Ekaterina, iar Halep reface distanța de două break-uri.

3-1 Game Alexandrova | Serviciu moale al Simonei este pedepsit cu un retur câștigător. Prima dublă greșeală a Simonei aduce 2 mingi de break pentru Alexandrova.

3-0 Game Halep | Simona preia schimburile lungi și nu îi permite Ekaterinei să conducă. Egalitate la 40, de la 40-15. Simona mai obține o șansă de a se impune pe serviciul advers, dar minge sa se oprește în fileu. Punct extraordinar, în care Simona a făcut pasul de la defensivă la ofensivă și încheie game-ul.

2-0 Game Halep | Simona greșește reverul în lungul liniei și cadoul oferit Ekaterinei este o minge de break. Primul as al partidei vine în contul Simonei. Serviciu plasat perfect și consolidează break-ul.

Simona Halep a câștigat tragerea la sorți și a ales să primească. Meciul a început cu Alexandrova la serviciu. Retur câștigător și Simona are primul punct. Dublă greșeală și Simona începe cu trei mingi de break. Game Simona!

Simona Halep (26 WTA) debutează la Indian Wells în turul secund și o întâlnește pe Ekaterina Alexandrova (52 WTA). Cele două jucătoare se cunosc foarte bine, întâlnindu-se de patru ori în circuitul WTA. Este egalitate între cele două, ambele câștigând câte două partide. Trei întâlniri au avut loc pe hard și doar una pe zgură. Ultimul meci a avut loc în 2021 pe zgura de la Stuttgart, unde Simona s-a impus răsunător în două seturi

Organizatorii au anunțat ora de start a partidei Simona Halep – Iga Świątek. Cum a prefațat Simona super partida din semifinalele de la Indian Wells
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells și a dezvăluit din secretele jocului său în acest turneu: ,,Joc cel mai bun tenis al meu aici, deoarece îmi plac condițiile și azi, cu siguranță, nu a fost un meci ușor”