Home > Tenis > Sorana Cîrstea merge în sferturi la Taskent

Sorana Cîrstea merge în sferturi la Taskent

Sorana Cîrstea, nr. 96 WTA a întâlnit-o în această după amiază pe Ysaline Bonaventure, nr.125 WTA în turul secund la Taskent.
În primul set belgianca a condus cu 2-0, dar Sorana a revenit și a egalat la 2. Apoi până la finalul setului au fost numai break-uri, excepție făcând game-ul al 8-lea când Bonaventure și-a făcut serviciul, astfel că a închis primul set cu 6-3.
În setul secund, sportiva noastră a mers fară greșeală cu serviciul și a făcut break în game-urile trei și nouă, câstigând setul secund cu 6-3.
În decisiv belgianca a condus cu 3-0, dar Sorana a revenit și a egalat la 3. S-a mers apoi cu serviul până la 6-5 pentru româncă. In game-ul următor aceasta a reușit break-ul și si-a adjudecat decisivul cu 7-5.
Sorana Cîrstea o învinge pe Ysaline Bonaventure, scor 3-6, 6-3, 7-5 în două ore și 15 minute și se califică în sferturile de finală.
Acolo ea o va întâlni pe muntenegreanca Danka Kovinic.
sorana-cirstea-optimi-indian-wells
Sorana Cîrstea, în optimi la Indian Wells
Sankt Petersburg WTA 500 | Sorana nu îi poate face față lui Anett Kontaveit și pierde o partidă dramatică
Adelaide International 2 | Sorana Cîrstea pierde în două seturi lupta în fața Anhelinei Kalinina 6-3, 6-2