Home > Tenis > Sorana Cîrstea se califica în semifinale la Taskent

Sorana Cîrstea se califica în semifinale la Taskent

Sorana Cîrstea, nr. 96 WTA, a întâlnit-o în această dimineață pe Danka Kovinic, nr. 120 WTA, în sferturile turneului de la Taskent.
În primul set, muntenegreanca a făcut prima break-ul la 1-1, dar apoi Sorana a revenit și a reușit 3 game-uri la rând. Din păcate ea nu a reușit să păstreze acest avantaj și s-a văzut egalată la 4. S-a mers apoi cu serviciul până la 6-5 pentru româncă. Aceasta a reușit break-ul în game următor, câstigând primul set, 7-5.
Muntenegreanca a pornit mai bine în setul secund, făcând două break-uri, la 1-1 și la 4-2. Sorana a revenit fantastic și a egalat la 5. Din păcate nu a putut să concretizeze această revenire, pierzând ultimele două game-uri ale setului și odată cu ele și actul secund, 5-7.
Decisivul aproape că nu a avut istoric. Sorana s-a desprins din start la 3-0, muntenegreanca a reușit singurul ei game din set, înainte ca sportiva noastră sa mai facă o serie de 3 game-uri la rând cu care a închis decisivul cu 6-1.
Sorana Cîrstea o învinge pe Danka Kovinic, scor 7-5, 5-7, 6-1 în două ore și 24 de minute și merge în semifinale.
Acolo va da peste Katarina Zavatska, nr. 142 WTA
sorana-cirstea-optimi-indian-wells
Sorana Cîrstea, în optimi la Indian Wells
Sankt Petersburg WTA 500 | Sorana nu îi poate face față lui Anett Kontaveit și pierde o partidă dramatică
Adelaide International 2 | Sorana Cîrstea pierde în două seturi lupta în fața Anhelinei Kalinina 6-3, 6-2