Home > Tenis > Sorana Cîrstea pierde finala de la Taskent

Sorana Cîrstea pierde finala de la Taskent

Sorana Cîrstea, nr. 96 WTA, a întâlnit-o în această dimineață pe Alison Van Uytvanck, nr. 61 WTA, în finala turneului de la Taskent.
În primul set belgianca a făcut break în game-ul inaugural și l-a confirmat apoi cu serviciul până la 4-2 când a mai reușit încă un break. În game-ul următor a închis pe propriul servici primul set, 6-2.
În actul secund, Sorana a făcut break în game-ul al patrulea. Românca a dus acest break cu servicul până la 5-3, dar belgianca a făcut re-break-ul în momentul în care Sorana servea pentru set. Sportiva noastră nu a acuzat șocul și a făcut și ea break în game-ul următor, câstigând astfel setul secund cu 6-4.
În decisiv belgianca a făcut break în game-ul  al  treilea și l-a confirmat cu serviciul până la finalul setului pe care și l-a adjudecat cu 6-4.
Alison Van Uytvank o învinge pe Sorana Cîrstea, scor 6-2, 4-6, 6-4, în două ore și 20 de minute de jos și câstigă trofeul de la Taskent. Sorana ratează sansa de a câstiga cel de al doilea titlu aici, după cel din 2008.
sorana-cirstea-optimi-indian-wells
Sorana Cîrstea, în optimi la Indian Wells
Sankt Petersburg WTA 500 | Sorana nu îi poate face față lui Anett Kontaveit și pierde o partidă dramatică
Adelaide International 2 | Sorana Cîrstea pierde în două seturi lupta în fața Anhelinei Kalinina 6-3, 6-2