Home > Handbal > Spania îsi păstrează titlul de Campionă Europeană la Handbal Masculin

Spania îsi păstrează titlul de Campionă Europeană la Handbal Masculin

Spania îsi menține titlul de Campioană Europeană la Handbal Masculin după ce a învins în această seară Croația în finala desfășurată la Stockholm.

Ibericii s-au impus la limită cu scorul de 22 la 20. Cu toate acestea, prima repriză a fost destul de dificilă pentru aceștia, ei fiind conduși chiar și la trei goluri, 7-10. Finalul primei părți le-a aparținut însă, iar la cabine au intrat cu avantaj 12-11. Începutul celei de a doua reprize le-a aparținut tot spaniolilor care s-au distanțat la 16-12. Chiar dacă croații au reușit să vină chiar și la un gol, Spania nu a mai cedat până la final avantajul și si-au asigurat victoria.

Spania învinge Croația cu 22-20 și este Campioană Europeană pentru a doua oară consecutiv. De asemenea ibericii și-au asigurat calificarea directă la Olimpiada de la Tokyo.

Cazuri de Covid-19 la Campionatul European de handbal masculin >> Franța și Germania sunt echipele afectate
Dinamo o demolează pe Turda în duelul primelor două clasate
Dinamo câstigă prima manșă din dubla cu Sporting
Dinamo se impune la Călărași și pune punct seriei de meciuri fără victorie. Turda revine pe locul 2