Home > Fotbal > Viitorul învinge revelația începutului de campionat, Gaz Metan Mediaș

Viitorul învinge revelația începutului de campionat, Gaz Metan Mediaș

Viitorul Constanța a întâlnit-o în această seară la Ovidiu pe Gaz Metan Mediaș în ultimul meci al etapei a 9-a din Liga 1.
Înaintea etapei, Viitorul ocupa locul 3 cu 15 puncte, în timp ce Gaz Metan era liderul campionatului cu 18 puncte.
Gică Hagi a trimis pe teren următorul prim 11: Căbuz – Boboc, Ţîru, Artean, De Nooijer – Ciobanu, Achim, Casap – Iancu, Rivaldinho, Houri
Gaz Metan a început în următoarea formulă: Pleşca – Romeo, Larie, Popa, Velisar – Droppa, Fofana, Roşu – Olaru, Cardoso, Buş.
În minutul 12, Achum centrează, iar Rivaldinho sterge mingea cu capul și o trimite spre poartă, dar Pleșca este la post și reține. În minutul 16, Boboc pătrunde în careu și îi centrează perfect lui Iancu care înscrie pentru 1-0. În minutul 20, Ely Fernandes execută bine o lovitură liberă de la 20 de metri, dar Căbuz se întine și deviază mingea în transversală. În minutul 34, Olaru Îl deschide foarte bine pe Cardose care șutează în diagonală de la marginea careului, însă Căbuz respinge din nou.
În minutul 58, Cardoso primește o pasă în careu, se întoarce și șutează, dar Căbuz este din nou la post. După numai un minut Roșu îi trimite formidabil aceluiași Cardoso, care șutează peste din 10 metri. În minutul 64, Ciobanu centrează, iar Țîru vine la colțul scurt și trimite cu capul în poartă. În minutul 74, Houri îi lansează pe Iancu, acesta preia în careu, culcă doi adversari și înscrie pentru 3-0. În minutul 82, Djakota îi pasează lui Ely Fernandes, acesta intră în centru și șutează formidabil, reducând din diferență. În minutul 88, Matei este faultat în careu și se acordă penalty. Rivaldinho execută plasat și reface diferența de 3 goluri.
Viitorul învinge pe Gaz Metan cu 4-1 și îi egalează pe aceștia la puncte, urcând pe locul doi datorită golaverajului mai bun.
Etapa viitoare, Viitorul va juca tot pe teren propriu contra celor de la Poli Iași, în timp ce Gaz Metan va primi vizita celor de la Universitatea Craiova.