Home > Liga 1 > Dinamo-FCSB 0-3. „Câinii”, neputincioși pe teren propriu

Dinamo-FCSB 0-3. „Câinii”, neputincioși pe teren propriu

Dinamo FCSB

În etapa a XXIII-a din Liga 1 Casa Pariurilor, Dinamo a primit vizita celor de la FCSB.

Partida a început într-un ritm energic, Dinamo având o ocazie bună de a marca la poarta lui Andrei Vlad.

Replica FCSB-ului a venit rapid prin golul senzațional marcat de Tavi Popescu în minutul 2 al meciului, o execuție care l-a surprins pe Figueiredo, portarul lui Dinamo.

Partida a continuat într-o atmosferă de lejeritate pentru FCSB, în timp ce Dinamo a încercat să creeze pericol la poarta roș-albaștrilor.

Răuță a fost eliminat în minutul 35, după un fault dur asupra lui Tavi Popescu. Situația s-a înrăutățit pentru Dinamo în minutele de prelungire ale primei reprize din cauza accidentării grave a lui Ivanov, proaspăt intrat pe teren.

Jucătorul a necesitat îngrijiri speciale, fiind preluat de ambulanță și transportat la spital ulterior.

Ianis Stoica a mărit scorul la 0-2 în favoarea FCSB-ului în minutul 75, pentru ca Oaidă să închidă meciul cu o lovitură de cap în minutul 81, scorul final fiind 0-3 pentru echipa lui Toni Petrea.

FCSB se apropie astfel la 7 puncte de liderul CFR, în timp de Dinamo se distanțează de FC U Craiova 1948, după ce oltenii au învins astăzi pe FC Argeș cu scorul de 1-0.

Etapa viitoare, FCSB joacă acasă în compania celor de la FC U Craiova 1948, în timp ce Dinamo va efectua deplasarea la Botoșani.

Detaliile meciului:

Dinamo: Figueiredo – Buleică, Patriche, Ehmann, Tomozei – Al. Răuță, Balthazar – Bordușanu (39′ Ivanov), C. Matei, Torje – Ivankovski

FCSB: A. Vlad – V. Crețu, Vinicius, I. Cristea, Radunovic – D. Olaru, Oaidă, Fl. Tănase (46′ F. Coman) – Cordea (62′ Miron), Dumiter (46′ V. Gheorghe), Oct. Popescu (62′ F. Coman)

Arbitrii: Ovidiu Hațegan, Radu Ghinguleac, Sebastian Gheorghe

Cartonașe galbene: 16′ Ehmann, 19′ Matei, 29′ Răuță, 54′ Rodriguez (Dinamo), 31′ Tănase, 90+1′ Perianu (FCSB)

Cartonașe roșii: 35′ Răuță

FC Argeș-FCSB
FCSB-FC Argeș 4-0. Roș-albaștrii, în goana după titlu!
cfr-fcsb-liga-1
CFR-FCSB 0-1. Roș-albaștrii obțin 3 puncte vitale, iar lupta la campionat se relansează!