Home > Fotbal > Farul a deraiat Rapidul la mare. Victorie uriașă obținută de Hagi&Co.

Farul a deraiat Rapidul la mare. Victorie uriașă obținută de Hagi&Co.

Farul Constanța s-a impus cu scorul 2-0 în fața celor de la Rapid București în runda cu numărul 18 din Liga 1. Băieții lui Gică Hagi au oprit seria giuleștenilor de 7 partide fără meci pierdut în competiția internă.

Partida de la Ovidiu a început cum nu se poate mai rău pentru vizitatori, care în primele 18 de minute de joc i-au pierdut pe Alex Ioniță II și Dragoș Grigore.

Prima ocazie de gol a fost semnată de Junior Morais, iar după ratarea Rapidului, dobrogenii au preluat frâiele partidei, nemaidând șanse adversarilor. Umitorul portar Moldovan și-a salvat echipa în două rânduri după ce Pitu și Betancor au amenințat la aceeași fază poarta giuleștenilor.

Ghiță, în minutul 42, a deblocat tabela la malul mării, ducându-și echipa în avantaj. După pauză, gazdele au ratat o mare ocazie prin Ciobanu, care s-a revanșat câteva minute mai tărziu, izbutind să dubleze avantajul echipei sale.

Rapidiștii l-au pierdut cu 15 minute înainte de ultimul fluier și pe Cătălin Hlistei și au rămas în inferioritate numerică, deoarece efectuaseră toate schimbările până în acel moment.

În final, Moldovan și-a salvat echipa de la o înfrângere drastică, intervenind la ocaziile semnate de De Nooijer, Jefte și Adi Petre.

S-a terminat 2-0 pentru Farul, care reaprinde speranțele playoff-ului, urcând provizoriu până pe podiumul Ligii 1, cu 29 de puncte, la egalitate cu FC Voluntari, ocupanta poziției a patra, ce are însă și o partidă în minus.

Rapidul întrerupe seria de 7 partide fără înfrăngere și poate, în funcție de alte rezultate, ca la finalul acestei etape să coboare pe locurile de play-out.

Etapa viitoare, jucătorii lui Gică Hagi se vor deplasa în Covasna, pentru duelul cu Sepsi OSK, în timp ce Rapid va primi pe teren propriu vizita lui FC Argeș.