Home > Liga 1 > Victorie spectaculoasă pentru FC U Craiova în fața Rapidului

Victorie spectaculoasă pentru FC U Craiova în fața Rapidului

FC-U-Craiova-rapid-liga-1

FC U Craiova a învins-o în această seară pe Rapid pe „Ion Oblemenco” cu scorul de 3-2 (0-0) într-o partidă contând pentru etapa a 29-a din Liga 1.

Vojtus a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 58 cu un șut din interiorul careului după ce a fost găsit ideal de Rareș Ilie.

Baeten a restabilit egalitatea în minutul 71 după ce mingea respinsă de apărarea giuleștenilor la șutul lui Compagno l-a găsit nermarcat în careul mic.

Două minute mai târziu, Sidibe a dus scorul la 2-1 finalizând cu un șut plasat pasa excelentă a lui Bauza.

Compagno a făcut 3-1 în minutul 77 după ce a speculat o gravă eroare a portarului Moldovan.

Kait i-a radus pe giuleșteni în joc cu un șut sub transversală de la 25 de metri în minutul 81.

Cu această victorie, FC U Craiova acumulează 33 de puncte și urcă pe locul 11 în clasament. Rapid este pe 9 cu 37 de puncte.

Etapa viitoare, FC U Craiova va juca în deplasare cu Sepsi. Rapid va primi vizita celor de la Academica Clinceni.

FC U Craiova: R. Popa (Mogoşanu ’63) – Negru, Kovacici, Diallo (Paramatti ’64), Huyghebaert – Baeten, Albu – Sidibe (Ondaan ’90+5), Bauza (Pop ’79), Van Durmen – C. Bălan (Compagno ’73). Antrenor Nocolo Napoli

Rapid: Moldovan – Acuna, Săpunaru, Grigore, Goge – Sefer, Kait (Marzouk ’84), Albu, Carnat (Alex Ioniţă ’46) – Ilie, Vojtus. Antrenor Mihai Iosif;